PARTNER PORTALU

Rząd Szwajcarii nie będzie walczył z rosnącym kursem franka

Rząd Szwajcarii poinformował, że nie widzi potrzeby sięgania po nowe bodźce ekonomiczne, które złagodziłyby skutki znacznego wzrostu kursu franka. Zapowiedziano natomiast dążenie do zwiększania konkurencyjności szwajcarskiej gospodarki.

Autor: PAP 15 kwietnia 2015 20:25

Podkreślono, że w Szwajcarii nie widać żadnych oznak kryzysu, przyznając jednak, iż gospodarka spowolni w tym roku, a bezrobocie nieco wzrośnie. Zdaniem rządu działania podjęte wcześniej w tym roku były jednak wystarczające, żeby złagodzić skutki aprecjacji franka. Wymieniono m.in. zwiększenie nakładów na rozwój innowacyjności i posunięcia podatkowe.

Przyznano zarazem, że aprecjacja franka mocno dotknęła niektóre branże i firmy, w związku z czym należy się liczyć z nasileniem się przemian strukturalnych.

15 stycznia Szwajcarski Bank Narodowy nieoczekiwanie odstąpił od zapobiegania spadkowi kursu euro poniżej 1,20 franka. Kurs szwajcarskiej waluty natychmiast wzrósł. Obecnie za 1 euro płacone jest ok. 1,03 franka. Ma to konsekwencje dla szwajcarskiego eksportu i sprawia, że dla zagranicznych turystów Szwajcaria stała się droższa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych