PARTNER PORTALU

SBB apeluje o zrównanie kredytów walutowych i złotówkowych

Zwrot 4,5 mld zł z 15 mld zł nielegalnie pobranych spreadów to nieuczciwa propozycja. Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu apeluje o zrównanie kredytów walutowych ze złotówkowymi.

Autor: HouseMarket.pl 05 września 2016 12:31

SBB wskazuje, że to jedyne rozwiązanie, które uzdrowi sytuację kredytobiorców z korzyścią dla polskiej gospodarki. Nieprawdą jest bowiem, że kredyty walutowe są dobrze spłacane i dotyczą ludzi bogatych. Te nieuczciwe, nielegalne i niezgodne z prawem umowy dotyczą 700 tys. Polaków, często ledwo wiążących koniec z końcem. Dlatego ustawa zaproponowana przez prezydenta RP nie rozwiązuje problemu i proponuje ledwie szczątkową rekompensatę nielegalnie pobranych spreadów – nie powinna być uchwalona.

Przeliczenie pseudokredytów walutowych

Kluczowym rozwiązaniem przewalutowania powinno być przeliczenie pseudokredytów walutowych tak, jakby były od początku kredytami złotówkowymi. To rozwiązanie uczciwe wobec banków, innych kredytobiorców, zgodne z prawem i korzystne dla polskiej gospodarki. Zwłaszcza, że dotychczas UOKiK, rzecznik finansowy, a nawet uzasadnienie do propozycji ustawy prezydenta RP i liczne sądy potwierdziły nielegalność umów kredytów walutowych.

Co więcej, to Balcerowicz usunął waloryzację z kredytów. Od roku 1989, wraz z ustawami Balcerowicza, funkcję waloryzacyjną w kredytach przejęło zmienne oprocentowanie. Zatem, z uwagi na podwójną waloryzację, mechanizm pseudokredytów walutowych jest w naszym kraju nielegalny.

Odwalutowanie pseudokredytów frankowych

Projekt ustawy złożony w Sejmie przez klub Kukiz’15 to ważny krok dla dalszych rozmów parlamentarzystów nad właściwym i niezbędnym kierunkiem prac legislacyjnych w odniesieniu do odwalutowania pseudokredytów frankowych. Należy podkreślić, że zapadają kolejne wyroki, które wskazują, że te umowy zostały zawarte niezgodnie z prawem.

Rozwiązanie tego problemu wpłynie pozytywnie na polską gospodarkę, na budżet państwa, a tym samym na zasobność portfeli obywateli. Banki nie zrealizują za to nadzwyczajnych zysków. O tym problemie oraz o innych bankowych „przekrętach” SBB przypomni w trakcie demonstracji, która odbędzie się 10 września o godz. 12. pod Belwederem.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych