PARTNER PORTALU

Seniorzy coraz bardziej zadłużeni

Rośnie wartość kredytów spłacanych z opóźnieniem przez emerytów po 65. roku życia. Z danych BIK wynika, że seniorzy mają do spłacenia zobowiązania o wartości 18,7 mld zł. To o 2 mld zł więcej niż przed rokiem.

Autor: PAP 20 lipca 2015 08:55

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, aż 21,1 proc. wartości tego portfela spłacane jest z opóźnieniem, i to dużym, ponad 90-dniowym. Według danych Biura Informacji Kredytowej ten odsetek wyraźnie się powiększył w porównaniu do danych sprzed roku, kiedy to opóźnionych kredytów było 15,7 proc.

Narastający problem z długami osób starszych - i to nie tylko wobec sektora finansowego - widać też w innych danych. W Krajowym Rejestrze Długów figuruje prawie 165 tys. dłużników seniorów, a ich łączne zobowiązanie przekracza 1,2 mld zł. To o jedną piątą więcej niż rok temu.

Izabela Dąbrowska-Antoniak z Federacji Konsumentów zauważa, że senior to z punktu widzenia banków i firm pożyczkowych klient bardzo wiarygodny. Ma stały dochód i ryzyko, że zostanie go pozbawiony, jest zerowe.  - Na dodatek łatwo ściągać z niego dług. Komornik bezpośrednio kontaktuje się z ZUS i może zająć część emerytury - mówi prawniczka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych