PARTNER PORTALU

SK Bank bliski upadłości. Co dalej z kredytami?

Sąd prawdopodobnie postanowi o upadłości SK Banku. Expander ostrzega jednak, że mimo to nadal trzeba będzie spłacać zaciągnięte w nim kredyty.

Autor: Expander/HouseMarket.pl 24 listopada 2015 08:27

Był czas, gdy upadłość banku nie była niczym niezwykłym. W 1995 r. upadło w Polsce aż 50 instytucji, a w 1996 r. zniknęło ich aż 31. Później jednak sytuacja się uspokoiła. Od 2002 r. do 2014 r. nie upadł żaden bank ani SKOK. Dopiero w ubiegłym roku Polacy przypomnieli sobie, że coś takiego jest możliwe, gdy upadłość ogłosiły dwa SKOKi. Ta sytuacja była tłumaczona m.in. tym, że problemy powstały zanim kasy zostały objęte nadzorem KNF. Tymczasem wszystko wskazuje na to, że mino nadzoru KNF za chwilę działalność zakończy również bank spółdzielczy – SK Bank.

Wnioski w zwrot pieniędzy prawdopodobnie w PKO BP

Na szczęście osoby, które ulokowały w SK Banku oszczędności odzyskają je od Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Tak, jak było to w przypadku ubiegłorocznych upadłości SKOK-ów, wnioski o wypłatę prawdopodobnie trzeba będzie składać w oddziałach PKO BP. Pieniądze można odzyskać w całości pod warunkiem, że nie jest to kwota wyższa niż równowartość 100 000 euro, czyli ok. 424 000 zł. Będą one wypłacane po okazaniu dowodu osobistego. Wypłata może być dokonana w gotówce lub przelewem na wskazany numer rachunku.

Co z kredytami zaciągniętymi w SK Bank?

Nawet jeżeli SK Bank ogłosi upadłość, zaciągnięte wcześniej kredyty trzeba będzie nadal spłacać. Ich parametry takie jak np. oprocentowanie się nie zmienią. Inny może być jedynie numer rachunku, na który trzeba będzie przelewać pieniądze na pokrycie rat. Jeśli ktoś nie będzie spłacał ich zgodnie z harmonogramem, zostanie obciążony odsetkami karnymi. Jeśli pojawi się większe opóźnienie w spłacie, dług może zostać sprzedany firmie windykacyjnej.

Spółdzielczy Bank Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie działał na terenie całego kraju i koncentrował się m.in. na kredytowaniu działalności deweloperskiej. Od soboty jego działalność jest zawieszona.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych