PARTNER PORTALU

SLD złożył do sejmu projekt likwidacji bankowego tytułu egzekucyjnego

Likwidacja bankowego tytułu egzekucyjnego - to główne założenie projektu autorstwa SLD, który trafił do Sejmu.

Autor: PAP 17 kwietnia 2015 13:16

Politycy SLD chcieliby, aby likwidacja BTE nastąpiła już teraz, a nie w przyszłym roku. "To jest dobry wyrok Trybunału Konstytucyjnego, jedyne zastrzeżenie budzi ten długi termin wejścia wyroku TK w życie - mówił na konferencji prasowej w Sejmie poseł SLD Wincenty Elsner.

Dlatego - poinformował - Sojusz złożył w Sejmie projekt zakładający likwidację bankowego tytułu egzekucyjnego, zgodnie z którym nastąpiłoby to po 14 dniach od uchwalenia ustawy.

"Obawiamy się, że przez ten rok banki będą we wzmożonym stopniu wystawiać bankowe tytuły egzekucyjne, bo jest to dla nich bardzo łatwa i prosta droga egzekucji różnych wątpliwych należności" - uzasadniał Elsner.

W resorcie finansów trwają obecnie prace nad założeniami do zmian w Prawie bankowym, które dotyczyć będą BTE. Jak mówi wiceminister finansów Izabela Leszczyna, banki mają zostać ustawowo zobowiązane, by przed wystawieniem bankowego tytułu egzekucyjnego wezwać dłużnika do zapłaty, przekazując jednocześnie informację, że w przypadku braku spłaty należności w terminie określonym w wezwaniu bank wystawi tytuł egzekucyjny.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych