PARTNER PORTALU

Średnie marże kredytów hipotecznych na stabilnym poziomie

Po trzech latach wzrostu marż sytuacja na rynku kredytów hipotecznych zaczęła się stabilizować. Średnie marże kredytów z niskim (10 proc.) wkładem własnym oraz tych udzielanych w ramach programu Mieszkanie dla młodych w ostatnich miesiącach utrzymują się na poziomie zbliżonym do 2 proc.

Autor: housemarket.pl 14 maja 2015 18:20

Wiele wskazuje na to, że w kolejnych miesiącach marże pozostaną na poziomie zbliżonym do obecnego. Najprawdopodobniej nie będą one już rosły, gdyż stopy procentowe zapewne nie będą już niższe, a to one były główną przyczyną podwyżek. - W dłuższej perspektywie stopy procentowe będą raczej rosły. To co prawda podwyższy raty, ale jednocześnie da szansę na spadki marż - uważa Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors. - W rezultacie wydaje się dość prawdopodobne, że za kilka lat wielu osobom, które obecnie zaciagają kredyty będzie się opłacało je refinansować. Ta tendencja pojawi się jednak dopiero za 3-5 lat, gdyż po takim okresie banki przestają naliczać prowizję za wcześniejszą spatę kredytu.

Nawet jeśli marże nie spadną, to wielu osobom i tak będzie opłacało się kredyt refinansować. Kredyty z minimalnym (10 proc.) wkładem własnym mają bowiem istotnie wyższe marże (średnio 1,97 proc.) niż te z wkładem wynoszącym 25 proc. (marża średnio 1,74 proc.). - Najwyższe marże mają natomiast kredyty udzielane w ramach programu Mieszkanie dla Młodych - mówi Jarosław Sadowski. - W ich przypadku refinansowanie będzie więc najbardziej opłacalne. Na istotny spadek marży można jednak liczyć dopiero gdy stosunek zadłużenia do wartości nieruchomości spadnie poniżej 80 proc. W przypadku kredytu z 10-procentowym wkładem spłata obniżająca dług do takiego poziomu zajmie 4-5 lat.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych