PARTNER PORTALU

Szydło: Odpowiedzialność za kredyty w CHF powinien wziąć sektor bankowy, nie budżet

W kwestii kredytów walutowych we franku szwajcarskim odpowiedzialność powinien wziąć na siebie sektor bankowy, a nie budżet państwa. Z drugiej strony ważne jest, aby nie doprowadzić do rozchwiania systemu bankowego - uważa Beata Szydło, kandydatka PiS na premiera po jesiennych wyborach parlamentarnych.

Autor: PAP 01 lipca 2015 10:51

- Na pewno trzeba dokonać wyjścia w stronę "frankowiczów". W tej chwili na stole są trzy projekty. Jest pomysł, o którym mówił Andrzej Duda - przewalutowania. Same środowiska kredytobiorców, którzy stowarzyszyli się, również mają swoje koncepcje. Myśmy składali jeszcze w 2011 roku i potem ponawialiśmy też projekt ustawy - powiedziała w TVP1 Beata Szydło. - Trzeba porozmawiać i wypracować ten konsensus, który będzie optymalny, przede wszystkim dla kredytobiorców. Jasną rzeczą jest to, że nie mogą być dołożone pieniądze z budżetu państwa. To jednak banki muszą brać odpowiedzialność za to, co się wydarzyło. Ale z drugiej strony nie możemy doprowadzić do rozchwiania systemu bankowego - dodała.

Według kandydatki PiS na premiera po jesiennych wyborach parlamentarnych tu jest ta sfera, do której powinny wejść rozwiązania ustawowe. - Chodzi o to, że banki nie stracą, tylko osiągną mniejszy zysk. Tu pole manewru jest duże. Na pewno to jest rzecz, którą musi się bardzo szybko załatwić. Trzeba będzie wprowadzić ustawę. To, o czym mówi prezydent Andrzej Duda. Wiem, że on w tej chwili z grupą ekspertów pracuje nad tym. Jeszcze raz powtórzę - nie budżet państwa i nie finanse publiczne tu muszą ponosić koszty, tylko i wyłącznie sektor bankowy. Przy porozumieniu z klientem - zaznaczyła Szydło.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych