PARTNER PORTALU

To nie koniec zmian w kredytach hipotecznych

Końcówka roku na rynku finansów, upłynęła pod znakiem planowanych lub wprowadzonych już podwyżek marż w bankach w odpowiedzi na podatek bankowy. Jakich kolejnych zmian możemy spodziewać się w nowym roku?

Autor: HouseMarket.pl 07 stycznia 2016 12:00

Do zapowiadanego od dawna zwiększenia wymaganego wkładu własnego doszło widmo podwyżki marż kredytowych w związku z planowanym podatkiem bankowym. Według Katarzyny Dmowskiej z ANG Spółdzielni Doradców Kredytowych, spowoduje to, przynajmniej w pierwszej fazie roku, powstrzymanie się klientów od zaciągania kredytów hipotecznych, co wpłynie też na spowolnienie na rynku nieruchomości.

- Klienci będą obserwować rynek do momentu oswojenia się z nową sytuacją i powrócą do podejmowania działań związanych z zakupem wymarzonego mieszkania - tłumaczy Katarzyna Dmowska - Możliwe, że poziom popytu mimo wszystko ustabilizuje się na niższym poziomie niż w 2015 roku. Dodatkowo, w związku z podatkiem bankowym, obawiamy się ograniczenia akcji kredytowych po stronie niektórych banków.

Ustawa o kredycie hipotecznym

W przyszłym roku możemy spodziewać się także implementacji w polskim prawodawstwie unijnej dyrektywy o kredycie hipotecznym, co powinno, zgodnie z pierwotnymi założeniami, nastąpić w marcu 2016 r. Bardzo prawdopodobnym jest, że wejście w życie nowych regulacji przesunie się w czasie. Dla pośredników kredytowych ustawa ta oznacza m.in. zmiany w kwestiach licencjonowania pośredników, obowiązkowego ubezpieczenia OC, informowania klientów o wynagrodzeniu pobieranym przez pośrednika od banków oraz informowania klientów o pełnej ofercie pośrednika.

Nowe zasady mogą odbić się głośnym echem na rynku kredytów hipotecznych, ale prawdopodobnie wzmocnią szanse uczestników rynku, którzy już wcześniej stosowali wysokie standardy w swojej pracy.

- Zmiany w regulacjach odbieramy jako szansę dla ANG, ponieważ te regulacje powinny podnieść jakość pracy doradców na rynku, będą miały wpływ na ich odpowiedzialne działania, a to od samego początku jest dla nas bardzo ważne, jest częścią tożsamości naszej firmy- dodaje Katarzyna Dmowska.

Co dalej z rynkiem nieruchomości?

- Wyższe ceny kredytów hipotecznych, wyższy wymagany wkład własny, możliwość ograniczenia akcji kredytowej przez niektóre banki - to wszystko może spowolnić rynek nieruchomości, a co za tym idzie, wpłynąć na spadek cen nieruchomości - wyjaśnia Katarzyna Dmowska - Taka sytuacja potrwa kwartał, może pół roku, dopóki zarówno klienci, jak i banki i ich partnerzy nie oswoją się z nową sytuacją. Potrzeby mieszkaniowe społeczeństwa nadal są bardzo wysokie i tak będzie przez kolejne kilka lat.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych