PARTNER PORTALU

Tragiczny kwiecień dla frankowiczów

Kurs franka na rynku walutowym od pięciu dni często gości powyżej poziomu czterech złotych. Do najwyższych poziomów w historii jeszcze sporo brakuje, ale kwiecień dla frankowiczów będzie prawdopodobnie najgorszym miesiącem od czasu, gdy Szwajcarzy przestali bronić kursu do euro.

wnp.pl

Autor: PTWP - WNP.pl 29 kwietnia 2016 15:42

W kwietniu złoty stracił do franka 3,3 proc., co jest najsłabszym wynikiem od stycznia ubiegłego roku. Stycznia, w którym Narodowy Bank Szwajcarii zrezygnował z obrony kursu na poziomie 1,20 franka za euro i wybuchła panika na złotym. Nasza waluta straciła w tamtym miesiącu 12,8 proc. względem szwajcarskiej.

Po dłuższym czasie stabilizacji w kwietniu na złotym rozpoczął się jednak ruch, który odbił się i na frankowiczach. Dzisiaj spadek jest 0,3-procentowy. Do rekordowego kursu 4,89 zł z 15 stycznia ubiegłego roku jeszcze co prawda dużo brakuje, ale jeśli przyrost utrzyma tempo z kwietnia, czyli 13 groszy miesięcznie, to za pół roku z osiągnie ten poziom.

Głównym powodem wyzbywania się złotego jest zbliżająca się weryfikacja ratingu agencji Moody's dla Polski. Wpływ na nią mogą mieć czynniki polityczne, ale bardziej ryzyko wywoływane przez zmiany w podatkach.

Jak wskazują analitycy, to czego obawiają się inwestorzy to m.in. konsekwencje już podjętych projektów zmian w podatkach od banków oraz planów pomocy dla zadłużonych w walutach obcych, czyli rosnące ryzyko funkcjonowania systemu bankowego.

Poza tym, właśnie umacniający się frank to zła wiadomość dla naszego systemu bankowego, czyli wzrost ryzyka, które może wziąć pod uwagę Moody's. Według danych z końca lutego, kredyty hipoteczne we frankach osiągnęły wartość 132,8 mld zł. To 24 proc. wszystkich kredytów hipotecznych. Wzrost kursu franka to zwiększenie ryzyka ich nieterminowego spłacania.

Więcej na ten temat tutaj.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych