PARTNER PORTALU

Trzeci kwartał z mniejszą liczbą kredytów

W III kwartale br. banki udzieliły mniej kredytów mieszkaniowych niż w II kw. tego roku - wynika z cyklicznego raportu Związku Banków Polskich.

Autor: PAP 26 listopada 2015 17:40

Z raportu AMRON-SARFiN wynika, że w III kw. 2015 r. banki udzieliły 43,9 tys. kredytów mieszkaniowych na kwotę 9,7 mld zł.

To odpowiednio o 5,5 proc. oraz 3,52 proc. mniej niż w II kw. tego roku - donosi raport. Jednocześnie to wartości odpowiednio o 0,67 proc. oraz 5,11 proc. wyższe niż w analogicznym okresie ub. roku.

"Oznacza to, że rok 2015 zakończy się na poziomie roku 2014" - komentował na konferencji Jacek Furga z ZBP, prezes Centrum AMRON. "Nie może być mowy o tym, że trend na rynku kredytów hipotecznych się zmienia" - dodał.

Raport informuje też, że od stycznia do września 2015 r. banki podpisały 132 618 umów o łącznej wartości 28,7 mld zł.

Wynika z niego także, że w III kw. 2015 r. stan zadłużenia z tytułu kredytów hipotecznych był niższy o 0,91 proc. od notowanego na koniec II kw. Wynikało to m.in. z wahań kursu franka szwajcarskiego, które spowodowały spadek zadłużenia gospodarstw domowych.

W III kw. br. odnotowano także, jak donosi raport, spadek udziału kredytów zagrożonych w portfelu kredytów mieszkaniowych, zarówno ogółem, jak i w poszczególnych walutach. Kredyty zagrożone w III kw. stanowiły 3,31 proc. wszystkich udzielonych kredytów mieszkaniowych i w stosunku do II kw. ich udział spadł o 0,07 punktów procentowych.

Także o 0,07 punktów procentowych spadła liczba kredytów zagrożonych we frankach szwajcarskich, w porównaniu do II kw. W III kw. ich udział wyniósł 3,54 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych