PARTNER PORTALU

Ubezpieczenie mieszkania na wynajem: polisa polisie nierówna

Wynajem nieruchomości wiąże się z dużym ryzykiem, zarówno dla wynajmujących jak i najemców. Obie strony powinny zadbać nie tylko o warunki umowy, ale i o ubezpieczenie.

Autor: HouseMarket.pl 15 września 2015 14:45

Osoby, które powierzają mieszkanie obcym osobom w pierwszej kolejności powinny objąć ochroną ubezpieczeniową mury, elementy stałe oraz wyposażenie. - Pamiętajmy, że polisa polisie nierówna. Towarzystwa w różny sposób określają warunki i zakres ubezpieczenia, dlatego jeszcze przed podpisaniem umowy należy sprawdzić co ubezpieczamy, na jaką kwotę i od jakich zdarzeń - radzi Ilona Tomaszewska, ekspert Liberty Ubezpieczenia.

Podstawą przy ubezpieczeniu mieszkania jest ochrona od zdarzeń losowych, takich jak np. pożar, zalanie, powódź czy huragan. W polisie warto również uwzględnić ubezpieczenie od przepięć elektrycznych, stłuczeń czy dewastacji. Tego rodzaju szkody mogą wystąpić niespodziewanie i z przyczyn niezależnych od lokatorów, dlatego straty finansowe wywołane zdarzeniem będą najmocniej odczuwalne właśnie dla wynajmującego. - Uzupełnieniem ochrony jest ubezpieczenie od tzw. szkód wężykowych, czyli szkód spowodowanych pęknięciem czy oderwaniem się wężyków odprowadzających wodę do urządzeń domowych np. pralki lub zmywarki - radzi Ilona Tomaszewska. - Tego typu polisa gwarantuje nam odszkodowanie niezależnie od tego, czy to najemca jest sprawcą szkody, czy jest nim sąsiad z góry. Warto przy tym sprawdzić, czy w ramach polisy ubezpieczyciel pokrywa koszty związane z poszukiwaniem przyczyny szkody. Chodzi o np. skucie terakoty czy tynku.

Kolejną zalecaną polisą jest ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem lub rabunku. O tego typu ochronę w szczególności powinni zatroszczyć się właściciele mieszkań, którzy wyposażyli nieruchomość w cenne przedmioty. Przykładowo nowoczesny sprzęt RTV i AGD lub drogie meble.

Co dla najemcy?

Choć najemcy lokalu nie mają obowiązku ubezpieczenia mieszkania i nie może tego zażądać jego właściciel, to jednak dla ochrony majątku, powinni ubezpieczyć ruchomości domowe. - Należą do nich wszystkie elementy wyposażenia mieszkania, które stanowią własność lokatorów. Jest to ważne, ponieważ jeśli już nawet wynajmujący zadbał o polisę mieszkaniową, to pamiętajmy, że ochroną objęte są przedmioty należące tylko do właściciela nieruchomości - radzi ekspert Liberty Ubezpieczenia. - Zarówno wynajmujący, jak i ubezpieczyciel nie odpowiadają za nasze rzeczy pozostawione w mieszkaniu. A przecież kradzież komputera, drukarki czy telewizora mogą mocno obciążyć nasz budżet.

Dodatkowo wynajmując mieszkanie, warto rozważyć rozszerzenie ochrony o OC w życiu prywatnym. Dzięki tej polisie zyskujemy ochronę na wypadek szkód rzeczowych i osobowych wyrządzonych osobom trzecim np. przypadkowo zalejemy sąsiada lub zniszczymy rabatę u sąsiadów. Co ważne, polisa OC zadziała także wtedy, gdy szkodę osobom trzecim spowodują inni domownicy lub nasze zwierzęta.

Pamiętajmy, że każda szkoda w mieszkaniu wiąże się ze stratami finansowymi. Dlatego warto już wcześniej zadbać o polisę. Tym bardziej, że jej miesięczny koszt jest niewielki. Czasami to nie więcej niż równowartość ceny jednego wyjścia do kina.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych