PARTNER PORTALU

Unijna dyrektywa receptą na sytuację dłużników z kredytami hipotecznymi

Wiosną przyszłego roku w Polsce powinniśmy wdrożyć unijną dyrektywę o kredycie hipotecznym, która dodatkowo poprawi sytuację konsumentów zadłużonych na cele mieszkaniowe - mówi Izabela Leszczyna, wiceminister finansów.

Autor: PAP 12 października 2015 09:53

Pytana o możliwość wprowadzenia w Polsce - na wzór np. USA - rozwiązania, w którym kredytobiorca odpowiada za dług do wysokości wartości nieruchomości, Leszczyna zwróciła uwagę na to, że rząd wprowadził ostatnio bardzo wiele prokonsumenckich rozwiązań na rynku finansowym.

"A przed nami jest jeszcze wdrożenie dyrektywy, która także poprawi sytuację konsumentów, szczególnie tych zadłużonych na cele mieszkaniowe. To będzie implementacja dyrektywy o kredycie hipotecznym i tam też będą dobre dla konsumentów i dla kredytobiorców rozwiązania" - powiedziała wiceszefowa MF.

"Wiosną przyszłego roku powinniśmy ją mieć wdrożoną i nasze prace są już w zasadzie na ukończeniu. W związku z kalendarzem wyborczym ten Sejm nie zdąży się już tym zająć, ale w kolejnej kadencji na pewno przystąpimy do tych prac. One w tej wersji, która wychodzi z MF, są już w zasadzie zakończone" - poinformowała.

Wiceszefowa MF wskazała, że wskaźnik LtV określający stosunek wartości nieruchomości do wartości zaciągniętego zobowiązania ma znaczenie przede wszystkim przy kredytach denominowanych w walutach obcych. "Rzeczywiście polscy kredytobiorcy, w szczególności tzw. frankowicze mają z tym dzisiaj problem, bo często ich nieruchomości mają wartość niższą niż kredyt, jaki zaciągnęli, choćby nawet ten kredyt już spłacali kilka lat. Związek Banków Polskich i banki, które mają najwięcej kredytów frankowych, po posiedzeniu Komitetu Stabilności Finansowej zobowiązały się do tego, aby nie brać pod uwagę tego wskaźnika LtV, czyli nie żądać dodatkowych zabezpieczeń od kredytobiorców. To jest to, co na razie funkcjonuje i myślę, że to też jest ważne, bo rzeczywiście nie można sprzedać nieruchomości, jeśli ma niższą wartość niż kredyt, bo nie spłacimy swoich zobowiązań" - mówiła Leszczyna.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych