PARTNER PORTALU

Ustawa frankowa budzi wątpliwości prawne

Koszty niektórych operacji przewidywanych w ramach przygotowywanej pod auspicjami prezydenta tzw. ustawy frankowej byłyby zbyt duże i budziłyby zasadnicze wątpliwości natury prawnej - mówi prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.

Autor: PAP 01 lipca 2016 10:00

Jego zdaniem bardzo trudne jest na przykład jednolite uregulowanie w ustawie zasad zwrotu kredytobiorcom frankowym spreadów, bo każda umowa była inna.

Krzysztof Pietraszkiewicz uważa, że rezultaty pracy zespołu, który został utworzony przy Kancelarii Prezydenta pokazują z jak bardzo złożonymi problemami mamy do czynienia. Wielowątkowość proponowanych rozwiązań ukazuje, że jeśli chce się postąpić możliwie rozważnie, to jest to w postaci aktu ustawowego niezmiernie trudne i wymaga szeregu analiz i przyjęcia wielu scenariuszy.

Ważne jest jednak to, że wszyscy uczestnicy debaty, którzy odpowiadają za stabilność państwa, podkreślają, że ewentualne rozwiązanie nie powinno doprowadzać do uprzywilejowania kredytobiorców walutowych w stosunku do kredytobiorców złotowych.

Według niego trzeba pamiętać, że kredytobiorcy walutowi mieli świadomość, że może się zrealizować także negatywne ryzyko kursowe.

- Chciałbym też zwrócić uwagę, że nie powinno się w wyniku podejmowanych działań doprowadzić do zdestabilizowania polskiego systemu bankowego i niebezpieczeństwa narażenia zgromadzonych oszczędności milionów Polaków. Kolejną ważną kwestią, której nie można bagatelizować jest fakt, że ze stabilnością systemu bankowego wiąże się zdolność banków do finansowania programów gospodarczych, w tym m.in. ogłoszonego przez rząd w ostatnich miesiącach tzw. planu Morawieckiego – uważa prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych