PARTNER PORTALU

W 2015 roku PKB wzrośnie o 3,4 proc.

W tym roku polskie PKB wzrośnie o 3,4 proc., a w przyszłym o 3,8 proc. - przewiduje przyjęty przez rząd "Program konwergencji. Aktualizacja 2015". W kolejnych dwóch latach nasza gospodarka ma rozwijać się w tempie 3,9 proc. i 4 proc.

Autor: PAP 28 kwietnia 2015 18:36

Ministerstwo przewiduje w dokumencie, że w 2015 r. inwestycje prywatne zwiększą się realnie o 6,6 proc., by w kolejnych latach osiągnąć tempo wzrostu na poziomie odpowiednio 7,6 proc., 8,3 proc. oraz 8,2 proc. W rezultacie udział inwestycji prywatnych w PKB na koniec 2018 r. zwiększy się do 17,4 proc. Czynnikiem wspierającym wzrost inwestycji prywatnych - obok oczekiwanej poprawy koniunktury w otoczeniu zewnętrznym - ma być również utrzymanie się kosztu kapitału na relatywnie niskim poziomie w związku z niskimi stopami procentowymi oraz w efekcie działania programu Inwestycje Polskie.

"W Ministerstwie Finansów trwają też prace analityczne dotyczące wprowadzenia ulgi w podatku dochodowym na wydatki związane z ponoszeniem nakładów na badania i rozwój" - poinformowano. "W przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych w całym horyzoncie prognozy zakłada się brak zmiany ustawy w części dotyczącej progów podatkowych oraz zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów i kwoty zmniejszającej podatek" - zaznaczono.

MF zakłada w dokumencie, że w latach 2015-2019 będzie utrzymywać się tendencja aprecjacyjna złotego. "Umacnianiu się polskiej waluty powinny sprzyjać silne fundamenty polskiej gospodarki, w tym niewielki deficyt rachunku bieżącego, napływ inwestycji zagranicznych oraz istotny spadek premii za ryzyko związany z ograniczeniem nierównowagi finansów publicznych" - napisano. Podkreślono, że duże znaczenie dla kształtowania się kursu walutowego będzie miało wyjście Polski z procedury nadmiernego deficytu.

Rząd zaakceptował we wtorek także aktualizację na lata 2015/16 Krajowego Programu Reform (KPR) na rzecz realizacji strategii "Europa 2020". Dokument został przedstawiony przez resort gospodarki.

Krajowy Program Reform na rzecz realizacji strategii "Europa 2020" rząd przyjął w kwietniu 2011 r. Jego obecna aktualizacja, wynika z komunikatu po wtorkowym posiedzeniu rządu, jest kolejnym dokumentem przedkładanym rządowi do akceptacji, zgodnie z harmonogramem Semestru Europejskiego, który od 2011 r. stanowi podstawowy mechanizm koordynacji polityk gospodarczych w Unii Europejskiej.

W obecnej aktualizacji utrzymano priorytetowe kierunki działań wyznaczone w podstawowym dokumencie, wskazano przedsięwzięcia zrealizowane w 2014 r. oraz te przeznaczone do realizacji w latach 2015-2016 - głosi komunikat.

Aktualizacja na lata 2015/16 uwzględnia przede wszystkim priorytety zawarte w Rocznej Analizie Wzrostu Gospodarczego na 2015 r. i zakłada oparcie polityki społecznej i gospodarczej na trzech głównych filarach: skoordynowanych działaniach stymulujących wzrost inwestycji; zobowiązaniu do reform strukturalnych; odpowiedzialnej polityce budżetowej - wynika z komunikatu po posiedzeniu RM.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych