PARTNER PORTALU

W 2016 roku dojdzie do pierwszej podwyżki stóp procentowych

Prawie nikt nie wierzy już w dalsze obniżki stóp procentowych. Choć od prawie trzech lat kredyt systematycznie tanieje, czas przygotować się na scenariusz odwrotny.

Autor: Lion's Bank/housemarket.pl 18 maja 2015 08:44

Jeśli dzisiejsze prognozy się ziszczą, to raty kredytów mogą powoli zacząć rosnąć, a wraz z tym banki będą skłonne pożyczyć mniej - wynika z danych, które zebrał Lion’s Bank.

Trzyosobowa rodzina z dochodem 5 tys. zł netto może pożyczyć 459,9 tys. zł  w formie 30-letniego kredytu. Analitycy założyli, że kredytobiorcy zobowiązują się do korzystania z bankowego rachunku i karty kredytowej, a w niektórych bankach także kupują dodatkowe ubezpieczenie (o ile jest to niezbędne). Majowy wynik jest o 1,7 tys. zł niższy niż kwietniowy, ale za to aż o 43,5 tys. zł wyższy niż w analogicznym okresie przed rokiem i aż o 102,9 tys. zł wyższy niż we wrześniu 2012 roku. Ta druga data jest o tyle ważna, że od września rynek zaczął dyskontować mające nadejść obniżki stóp procentowych, co przełożyło się na spadek oprocentowania i rosnące możliwości pożyczkowe.

Po prawie trzech latach możliwości zakupowe modelowej rodziny zmieniły się diametralnie. Dodatkowa kwota ponad 100 tys. zł pozwala w miastach wojewódzkich na zakup przynajmniej jednego dodatkowego pokoju, jeśli nie dodatkowej kawalerki. Wszystko wskazuje jednak na to, że możliwości pożyczkowe modelowej rodziny znacznie już nie wzrosną. Rada Polityki Pieniężnej nie planuje już bowiem obniżek stóp procentowych, a gracze rynkowi już dziś spekulują kiedy zacznie się cykl podwyżek. W efekcie WIBOR 3M – ważny składnik oprocentowania większości kredytów złotowych – w maju nieznacznie wzrósł po raz pierwszy od niemal pół roku. Gdy natomiast WIBOR rośnie drożeją kredyty, a im kredyt droższy, tym bank skłonny jest mniej pożyczyć przy tym samym poziomie dochodów.

Póki co widmo podwyżek stóp procentowych jest jednak wciąż odległe i kredytobiorcy mogą cieszyć się z wysokiej zdolności kredytowej i niskich rat. Obecnie chcąc zaciągnąć bowiem kredyt na 300 tys. zł i 30 lat, trzeba się liczyć z ratą miesięczną na poziomie 1339 zł (przy założeniu marży na poziomie 1,78 proc.). Rok temu rata kredytu o identycznej wartości wynosiła 1515 zł, czyli była o 176 zł wyższa.

Trzeba pamiętać, że zadłużając się dziś – przy niskim poziomie stóp procentowych – można co prawda pożyczyć więcej, ale gdy stopy zaczną rosnąć wyższa będzie też comiesięczna rata. Dziś za każde pożyczone na 30 lat 100 tys. zł trzeba do banku oddawać co miesiąc 446 zł. Gdyby stopy procentowe wzrosły do poziomu sprzed obniżek (podstawowa stopa była na poziomie 4,75 proc., a nie 1,5 proc. jak dziś), rata w przeliczeniu na każde pożyczone 100 tys. zł mogłaby wzrosnąć do poziomu około 640 zł miesięcznie.

Prognozy na najbliższe miesiące sugerują, że raty kredytów w najbliższym czasie zaczną powoli rosnąć. Tak przynajmniej wynika z aktualnych notowań kontraktów terminowych na stopę procentową. Wynika z nich, że WIBOR 3M w perspektywie 9 miesięcy może wzrosnąć do poziomu 1,76 proc. z dzisiejszych 1,67 proc. Co więcej w dłuższym horyzoncie czasowym (15-miesięcznym) kontrakty na WIBOR 3M notowane są na poziomie 1,97 proc., a za 21 miesięcy jest to już 2,19 proc. Liczby te są o tyle ważne, że składnikiem oprocentowania kredytu mieszkaniowego w Polsce bardzo często jest właśnie WIBOR 3M. W efekcie gdy jest on niższy, raty maleją i odwrotnie.

Co te liczby właściwie znaczą? Gracze rynkowi sądzą, że w 2015 roku wciąż będzie można się cieszyć rekordowo niskimi stopami procentowymi, ale w 2016 roku dojdzie już do pierwszej podwyżki. Co więcej w horyzoncie dwuletnim można się spodziewać 2-3 decyzji o wzroście kosztu pieniądza – tak przynajmniej rynek wycenia dziś najbardziej prawdopodobny scenariusz. Warto w tym miejscu podkreślić, że oczekiwania rynkowe stają się w ostatnim czasie coraz bardziej sceptyczne. Jeszcze miesiąc temu pierwsza podwyżka stóp procentowych spodziewana była raczej na początku 2017 roku.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych