PARTNER PORTALU

Zakup mieszkania to dla Polaków priorytet

Zakup mieszkania to główny cel, na który Polacy wydaliby pieniądze - wynika z najnowszego sondażu Deutsche Bank. Na kolejnym miejscu znalazły się: edukacja dzieci i wsparcie organizacji charytatywnych.

Autor: HouseMarket.pl 15 lipca 2015 08:28

Jak wynika z najnowszego sondażu Deutsche Bank, gdybyśmy niespodziewanie wygrali lub otrzymali w spadku kwotę wynoszącą 5 mln zł, ponad 40 proc. z nas zainwestowałoby ją w nieruchomość - kupiło mieszkanie, zbudowało dom lub nabyło ziemię.

Zdaniem Moniki Szlosek, dyrektor Bankowości Detalicznej i Inwestycyjnej Deutsche Banku, ta popularność nieruchomości jest symptomatyczna dla polskiego społeczeństwa. - Co roku w naszych sondażach pytamy Polaków o najbardziej zyskowne formy inwestycji i za każdym razem, to właśnie nieruchomości zdecydowanie wygrywają - komentuje. - W przypadku najnowszego badania mógł zadziałać podobny mechanizm, czyli powszechne przekonanie, że nieruchomości są najbardziej stabilną, bezpieczną i perspektywiczną inwestycją - mówi. - Warto jednak pamiętać, że taka kalkulacja nie zawsze i nie wszędzie się sprawdza, nie tylko dlatego, że ceny nieruchomości mogą się wahać, ale również dlatego, że jako aktywa są one wyjątkowo trudno zbywalne.

W opinii prof. Małgorzaty Bombol ze Szkoły Głównej Handlowej, wyniki badania można również próbować tłumaczyć z punktu widzenia kształtowania się wartości materialistycznych i postmaterialistycznych w społeczeństwie. - Musimy pamiętać, że wielu dorosłych dziś Polaków, funkcjonowało na pewnym etapie w tzw. niedostatku konsumpcyjnym - komentuje. - Z tego właśnie powodu, jeśli już mieliby inwestować, preferują np. nieruchomości, które dają duży spokój oraz pewność, że nigdy już nie odczują oni deprywacji potrzeb. Stąd tak duża popularność zachowań "ostrożnościowych", charakterystycznych dla osób z większą awersją do ryzyka - zaznacza.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych