PARTNER PORTALU

Zanim zaciągniesz kredyt - porady eksperta

Kredyt hipoteczny jest często jedynym sposobem na zakup własnego lokum. O czym warto pamiętać, decydując się na wieloletnie zadłużenie - mówi Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Grupie Deweloperskiej GEO.

Autor: HouseMarket.pl 29 lipca 2015 12:12

Kredyt hipoteczny spędza sen z powiek niejednej osobie marzącej o własnym mieszkaniu. Najczęściej jest jednak jedynym rozwiązaniem, pozwalającym na realizację marzeń. Decydując się na zaciągnięcie kredytu na wiele lat, warto pamiętać o kilku zmiennych.

 

Stopa procentowa

To właśnie od stopy procentowej w dużej mierze zależeć będzie całkowita kwota, jaką trzeba będzie oddać w przyszłości. Wyrażona jest jako procent od pożyczonej sumy i określa się ją w perspektywie rocznej. - Od pewnego czasu stopa utrzymuje się w Polsce na najkorzystniejszym i najniższym w historii poziomie 1,5 proc. Ekonomiści przewidują, że jej podwyżki będą miały miejsce najwcześniej w trzecim kwartale 2016 roku - mówi Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Grupie Deweloperskiej GEO.

WIBOR, czyli zmienna stopa referencyjna

Przyszła rata kredytu nie będzie zależała wyłącznie od stopy procentowej. Czynników jest więcej, a jednym z nich w przypadku złotego jest WIBOR. To zmienna stopa referencyjna oznaczająca koszt, po jakim banki pożyczają sobie pieniądze. Dla potencjalnego kredytobiorcy najważniejsza jest stawka WIBOR 3M, ponieważ stopa aktualizowana jest co trzy miesiące. - Pod koniec czerwca 2015 roku WIBOR 3M kształtuje się na poziomie 1,72 proc. i powoli rośnie. W perspektywie 15 i 21 miesięcy ma wynosić odpowiednio 1,97 proc. i 2,18 proc. - mówi dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Grupie Deweloperskiej GEO. - Warto dodać, że dla franka szwajcarskiego i dolara stopa referencyjna określana jest jako LIBOR, a dla euro – EURIBOR.

Prowizje i ubezpieczenia

Decydując się na kredyt, warto również zwrócić uwagę na prowizje oraz ubezpieczenia, które nałożyć może na nas bank. Prowizja od udzielenia kredytu to średnio 1-2 proc. wartości, podobnie jak opłata za wcześniejszą spłatę, naliczana od kwoty, która pozostała do spłacenia. - Niektóre banki nie pobierają prowizji, ale koszty mogą być ukryte w dodatkowym ubezpieczeniu np. od utraty pracy lub zdrowia, wartości nieruchomości, ryzyka kursowego, odmowy przez sąd wpisu do hipoteki czy niskiego wkładu własnego - zwraca uwagę Piotr Kijanka. - Warto dokładnie przeczytać umowę i teksty pisane tzw. małym drukiem.

Banki i doradcy kredytowi

Bank, wbrew pozorom, nie jest jedyną instytucją, w której warto sprawdzić swoją zdolność kredytową i wysokość ewentualnej przyszłej raty. Wskazane jest wykonanie symulacji kredytowej przynajmniej w czterech różnych bankach, a także złożenie wniosku kredytowego w dwóch z nich, co może mieć przełożenie na zwiększenie możliwości negocjacyjnych. Oferty banków wiążą się z różnymi marżami i prowizjami.

- Warto skorzystać także z usług doradcy finansowego - radzi Piotr Kijanka. - Takie rozwiązanie może być nawet tańsze. Dzieje się tak, ponieważ banki przeznaczają specjalny budżet na wynagrodzenie pośredników finansowych. Możliwe, że bank nie pobierze prowizji, a doradca nie zarobi. Nie jest to jednak regułą, więc warto ofertę doradcy skonfrontować bezpośrednio z ofertą konkretnego banku.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych