PARTNER PORTALU

Złotówka skorzystała na dobrych nastrojach inwestorów

W trakcie środowej sesji polska waluta nieznacznie umacniała się wobec zagranicznych walut.

Autor: PAP 09 września 2015 18:43

Ok. godz. 17.00 euro kosztowało 4,21 zł, dolar 3,77 zł, a frank szwajcarski 3,85 zł.

Jak zwrócił uwagę analityk Domu Maklerskiego mBanku Szymon Zajkowski złotówka skorzystała w środę "na dobrych nastrojach i spadku rynkowej awersji do ryzyka". "Wraz z silnymi wzrostami na europejskich giełdach, złoty zyskał wobec większości głównych walut. Dobry sentyment w stosunku do ryzykownych aktywów, w tym polskiej waluty pojawił się, tak naprawdę już we wtorek, po tym jak lepiej od oczekiwań wypadły dane o handlu zagranicznym Niemiec, a następnie o PKB strefy euro, co złagodziło obawy o spowolnienie światowego wzrostu gospodarczego" - powiedział.

Zdaniem Zajkowskiego na umocnienie złotego wpłynęły też pozytywne wiadomości z Azji. Chodzi o deklarację ministra finansów Chin o podjęciu działań wspierających tamtejszą gospodarkę oraz zapowiedź premiera Japonii obniżenia podatków dla firm. Działania te spowodowały, że na azjatyckich giełdach panowały kilkuprocentowe wzrosty.

Analityk ocenił, że zakończenie dnia kursu EUR-PLN poniżej poziomu 4,21 powinno otworzyć drogę do dalszego spadku, w kierunku wsparcia na 4,15. "Znacznie spokojniej przebiegały notowania złotego wobec franka i dolara. Kurs CHF-PLN konsolidował się przy 3,86, a USD-PLN przy 3,77" - dodał.

Jego zdaniem w kolejnych dniach złotówka może nadal się umacniać; kurs CHF-PLN podążać w kierunku 3,83 zł, a USD-PLN do 3,74 zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych