PARTNER PORTALU

Złoty lekko osłabiony

Lekkie środowe osłabienie złotego analitycy wiążą z pogorszeniem się nastrojów wokół greckich negocjacji. Ok. 16.30 za euro trzeba było zapłacić 4,16 zł, za dolara 3,72 zł, za franka szwajcarskiego 3,98 zł.

Autor: PAP 24 czerwca 2015 18:18

Szymon Zajkowski z DM mBanku uważa, że powrót niepokojących doniesień ws. Grecji "podniósł rynkową awersję do ryzyka i nieco osłabił złotego". Zwraca jednocześnie uwagę, że inwestorzy zachowywali jednak ostrożność, a "zmienność na parach złotowych nie była wysoka".

"Jeżeli Grecja otrzyma wsparcie finansowe, a groźba jej niewypłacalności zostanie zażegnana, na rynkach znów powinny zawitać pozytywne nastroje, co sprzyjałoby notowaniom polskiej waluty. W tej sytuacji złoty powinien umocnić się wobec euro oraz franka, jednak osłabić wobec dolara. Tym samym przy scenariuszu porozumienia ws. Grecji, na EUR/PLN prawdopodobny jest spadek do 4.15, na CHF/PLN do 3.96, natomiast USD/PLN powinien podążać w kierunku 3.75" - zaznaczył.

Zajkowski dodał, że środowe dane GUS o bezrobociu nie miały wpływu na złotego, choć według tych danych w maju bezrobocie spadło z 11.2 do 10.8 proc., najniższego poziomu od 2009 roku. "Dane jednak wypadły całkowicie zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami i wcześniejszymi wskazaniami Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej" - zwrócił uwagę analityk.

Także Konrad Ryczko z DM BOŚ przyznał, że w trakcie środowej sesji złoty nieznacznie osłabiał się wobec zagranicznych dewiz, wraz z pogorszeniem nastrojów wokół greckich negocjacji. "Skala zniżki nie była jednak duża gdyż większość zestawień notowała ruch o ok. 0,2 proc." - wskazał.

Podkreślił, że na nastrojach ważą sprzeczne informacje docierające z Brukseli - najpierw inwestorzy otrzymali sygnały, iż propozycje złożone przez Grecję zostały przyjęte z optymizmem. "Dziś jednak okazało się, iż strona unijna odrzuciła część założeń m.in. dotyczących VAT'u, CIT'u czy reformy emerytalnej" - stwierdził Ryczko. Stąd, dodał, inwestorzy nadal skazani są na oczekiwanie na rezultaty kolejnych rozmów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych