PARTNER PORTALU

Złoty lekko tracił na wartości

W środę złoty lekko tracił na wartości wobec głównych walut, co analitycy tłumaczą ostatnimi danymi makroekonomicznymi.

Autor: PAP 19 sierpnia 2015 18:09

Ok. 17.30 za euro trzeba było zapłacić 4,17 zł, za dolara 3,77 zł, a za franka szwajcarskiego 3,88 zł.

Zdaniem Szymona Zajkowskiego z DM mBanku, złoty w środę lekko tracił na wartości, ponieważ rozczarowaniem "okazały się ostatnie ważne dane za lipiec z rodzimej gospodarki, czyli dynamika produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej".

"Odczyty sporo poniżej rynkowych oczekiwań to kolejny, po ubiegłotygodniowych danych o PKB cios w oczekiwania na rychłe podwyżki stóp procentowych ze strony Rady Polityki Pieniężnej. Dla inwestorów zagranicznych dzisiejsze dane wpisały się więc w obraz spowalniających gospodarek rynków wschodzących, co jednak nie powinno w dużej mierze hamować napływu kapitału na oferujący stosunkowo wysokie stopy zwrotu, rodzimy rynek długu" - uważa Zajkowski.

Zdaniem analityka, jeśli w najbliższym czasie dodatkowo pojawią się sugestie podwyżek stóp na najbliższym posiedzeniu FED, "polska waluta powinna tracić na wartości - oczywiście najsilniej wobec dolara, jednak lekkie osłabienie prawdopodobnie nie ominęłoby złotego w relacji do euro i franka". "W tej sytuacji możliwy jest wzrost kursu USD/PLN w kierunku 3.80, EUR/PLN do 4.18, a CHF/PLN do 3.90. Wydaje się jednak, że retoryka amerykańskich władz monetarnych pozostanie dość neutralna, a co za tym idzie notowania złotego pozostaną stabilne, czy nawet nieco odreagują dzisiejsze osłabienie" - zaznacza Zajkowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych