PARTNER PORTALU

Złoty tracił wobec franka i euro

Czwartkowa sesja przyniosła osłabienie złotego, który tracił wobec euro oraz franka szwajcarskiego - ocenił analityk domu maklerskiego mBanku Kamil Maliszewski.

Autor: PAP 18 września 2015 08:00

Ok. godz. 17 za euro trzeba było zapłacić 4,20 zł, za dolara 3,71 zł, a za franka szwajcarskiego 3,83 zł.

Słabszy pozostawał dziś także dolar, który osłabiał się praktycznie do wszystkich walut, ze względu na oczekiwania przed dzisiejszym posiedzeniem Fed, który powinien pozostawić stopy procentowe bez zmian, co pozwoliło na utrzymanie się kursu US/PLN w okolicach 3,72" - wskazał Kamil Maliszewski.

Jego zdaniem pewien wpływ na słabość polskiej waluty mogły mieć opublikowane w czwartek dane dotyczące polskiej gospodarki, które "przyniosły dość spore rozczarowania".

"Produkcja przemysłowa spadła wyraźnie w stosunku do lipca i choć można częściowo za to zachowanie obwiniać bardzo wysokie temperatury i przerwy w dostawie energii, wydaje się, że pozytywne tendencje z ostatnich kwartałów dotyczące produkcji, zaczynają wyhamowywać. Silne tąpnięcie widać było w cenach producentów, które spadły o 2,7 proc. r/r" - wskazał analityk.

Maliszewski podkreślił, że bardzo duże znaczenie dla inwestorów będzie miał czwartkowy Fed oraz konferencja prasowa po posiedzeniu, która może doprowadzić do silnej zmienności pod koniec sesji amerykańskiej.

"Należy więc przygotować się, że w piątek szczególnie w przypadku USD/PLN możemy znajdować się już na zupełnie różnych niż obecnie poziomach. Tak jak pisaliśmy w poprzednich dniach, jastrzębie komunikaty ze strony Rezerwy Federalnej mogą spowodować pewne osłabienie złotego nie tylko wobec dolara, ale także CHF oraz EUR. Podtrzymujemy jednak nasze oczekiwania na zejście EUR/PLN poniżej 4,20 i CHF/PLN poniżej 3,80 w kolejnych tygodniach" - zaznaczył.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych