PARTNER PORTALU

19. Dzielnica jeszcze większa

Do użytku został oddany trzeci etap inwestycji 19 Dzielnica zlokalizowanej w centrum Warszawy. Nowo powstałe budynki, to 240 nowych mieszkań oraz liczne lokale usługowe.

Autor: housemarket.pl 27 marca 2018 09:30

19. Dzielnica została pomyślana, jako nowa, spójna architektonicznie część Warszawy. Osiedle ma własną infrastrukturę: ulice, skwery, zielone patia oraz zaplecze usługowo-handlowe. Projekt zakłada wybudowanie łącznie 1700 mieszkań w 6 etapach. Inwestycja jest realizowana przez spółkę Pro Urba. Koncepcję architektoniczną przygotowali eksperci z biura projektowanego JEMS Architekci.

Niedawno do użytku oddano 3. etap inwestycji - budynki B i E. Ich forma wynika z założeń przyjętych w masterplanie 19. Dzielnicy. Odniesieniem dla kształtowania brył obiektów były budynki o największej liczbie kondygnacji (VII), zlokalizowane na obrzeżach założenia urbanistycznego, wzdłuż ulic Siennej i Kolejowej, ze stopniowym zmniejszaniem się liczby kondygnacji w kierunku centrum założenia. 

Najwyższe skrzydła nowo powstałych budowli zaprojektowano tak, by podkreślały miejsca charakterystyczne dla całego założenia – zamknięcia osi placów i zakończenia ulicy Siennej. Dziesięciokondygnacyjne skrzydło zlokalizowano w narożniku budynku B, na zakończeniu fragmentu ulicy Siennej od strony ulicy Towarowej. Pozostałe skrzydła mają wysokość 7 kondygnacji. Budynek E ma wysokość 7 i 8 kondygnacji.

Charakterystyczną cechą elewacji obu budynków jest zmienny układ modułów elewacyjnych. W budynku B nieregularność elewacji utworzona została przez zestawienie 3 typów otworów okiennych i podkreślona swobodnym ułożeniem płyt na elewacji. W budynku E regularność układu okien i loggii przełamana została przez nieregularne rozmieszczenie balkonów na elewacji południowej oraz loggii na elewacji północnej. Boczne ściany budynków są niemal całkowicie pozbawione otworów okiennych. Wykończone są jednorodnym materiałem – panelami z włókno-cementu - i stanowią tło dla zasadniczych części elewacji. Kompozycja fasad ze zmiennym układem okien na każdej kondygnacji wpływa na niepowtarzalność rzutów poszczególnych pięter. Dzięki grze modułów architekci osiągnęli intrygujący efekt dynamiki i głębi brył.

Osiedle 19. Dzielnica zdążyło już zdobyć liczne nagrody: I miejsce w konkursie Najlepszy Projekt Mieszkaniowy 2012-2015 w kategorii "Zespół Budynków Wielorodzinnych" (PZFD), Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy w kategorii „Najlepszy Zespół Mieszkalny w latach 2001-2014”, I nagrodę Najlepszy Wielorodzinny Budynek w Polsce w latach 2000-2012 w konkursie „Życie w Architekturze. W 2015 roku 19. Dzielnica otrzymała I Nagrodę w ogólnopolskim konkursie Ministra Środowiska "Projekt: Przestrzeń". Do zrealizowania zostały jeszcze 3 etapy inwestycji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych