Angel Poland: 15 lat w nieruchomościach premiumHouseMarket.pl - 01 sierpnia 2018 14:32


Kraków, Wrocław, Warszawa - w tych miastach od 15 lat działa Angel Poland Group. Inwestując w historyczną substancję polskich miast, niszczejące nieruchomości zmieniają w premium. W Polsce wiąże się to z działaniami na terenach o skomplikowanej strukturze własnościowej i  prawie zawsze w zabytkowych centrach miast.


Czym jest segment premium? Prof. Greg Clark, międzynarodowy ekspert urbanistyki (doradzał m.in. OECD, Bankowi Światowemu, a w 2015 r. otrzymał od Królowej Elżbiety II tytuł Komandora Orderu Imperium Brytyjskiego) dla Sotheby’s International Realty mówił: - Za luksusowe uznawane są te części miasta, w których mieszkańcy mają wyjątkowo swobodny dostęp do wszelkiego rodzaju udogodnień. Luksusowe mieszkanie musi mieć do zaoferowania luksusowy, wielkomiejski styl życia.

Sotheby’s od kilkunastu lat zajmuje się nieruchomościami segmentu premium; w raportach o rosnącym polskim rynku podkreśla wciąż ogromny potencjał: w Polsce „premium” wciąż jest relatywnie tanie. Jednak Angel Poland Group sprzedała pierwszy apartament za milion euro w Krakowie. W 2003 roku pierwsza wspólna wizyta wspólników Rona & Shachara (właściciele i zarządzający APG) zaowocowała zakupem działki przy ul. Koletek, tuż pod Wawelem i stała się początkiem firmy.

Sławkowska

Przed wejściem Polski do UE o nieruchomościach w centrach najbardziej atrakcyjnych polskich miast dyskutowaliśmy jak o żywych skamielinach. Unia dała nową perspektywę, turystów, a także  inwestorów. APG postawiła na unikalność, bliskość historycznego centrum Krakowa oraz widok z okien. W mniej niż rok od zakupu starej kamienicy wszystkie apartamenty zostały sprzedane indywidualnym klientom, a nowy inwestor zorganizował przestrzeń komercyjną wraz z butikowym pasażem.

Angel Plaza

Dziś jest jednym z z najlepszych adresów w Krakowie: ulica Zwierzyniecka, kilkaset kroków od bulwarów wiślanych i Plant. Większość ze 170 apartamentów ma widok na Wawel. Stonowana fasada budynku wychodzi na ulicę, prowadzącą z jednej strony nad Wisłę, z drugiej - pod „papieskie okno” krakowskiej kurii. Budynek posiada wewnętrzny ogród, wszyscy mieszkańcy mają dostęp do lobby, sali konferencyjnej, parkingu, fitness, sauny, jacuzzi. Angel Plaza zaprojektowali Gottesman Szmelcman Architecture. W momencie oddania (2007) był to symbol luksusu pod Wawelem.

Wilanów One

Kompleks położony w pobliżu Błoń Wilanowskich, blisko centrum Warszawy, którego ideą było oddanie ponad 2100 luksusowych apartamentów z dostępem do przestrzeni wspólnej, obsługą i miejscami wypełniającymi czas wolny. Wartością dodaną jest miks bliskości centrum stolicy i natury. Angel Poland Group uczestniczyła w pierwszym etapie budowy. W 2007 roku APG sprzedała wszystkie udziały w Wilanów One.

Angel Wawel

Królewski adres - pod Wawelem, prawie nad Wisłą. Inwestycja to trzy zabytkowe budynki byłego zakonu sióstr Koletek, które wraz z nową częścią mieszkalną tworzą nowy wymiar apartamentowca.

Zachowane mury XVI-wiecznego zakonu są sercem tego projektu, do którego pasują nowoczesne fragmenty inwestycji. 700-metrowy Apartament Królewski w dawnej kaplicy staje się najpiękniejszym penthousem w Polsce. Mieszkańcy wszystkich 222 apartamentów mają nielimitowany dostęp do prywatnego garażu, usługi concierge, patio, sali kinowej, biblioteki, sali bilardowej, piwniczki z winami, SPA z basenem, siłowni oraz przestrzeni fitness.

OVO Wrocław

Architektura organiczna w centrum miasta obsypana nagrodami m.in.: tytułem Najbardziej Luksusowego Apartamentowca („Gazeta Wyborcza”), OVO Wrocław to 5-gwiazdkowy hotel OVO DoubleTree by Hilton, penthousy, apartamenty i przestrzeń biurowa w samym centrum. Inwestycja mieści się przy ulicach Podwale i Juliusza Słowackiego, blisko pięknego Parku Słowackiego.

W Hotelu Hilton również jest miejsce na centrum konferencyjne, salę balową, klub muzyczny oraz pasaż z butikami. Apartamenty na ostatnich piętrach mają spektakularny widok na miasto. W 2016 wrocławska „Wyborcza” tak cytowała Rona Ben Shahara, partnera Angel Poland Group: - Specjalizujemy się w apartamentach luksusowych. Obserwujemy, że Polacy poszukują coraz większych powierzchni. Jeszcze nie tak dawno 100 m kw. było postrzegane jako metraż luksusowy, a teraz musi to być minimum 150 m kw.

W przypadku OVO Wrocław penthousy mają do 250 m kw. i przestronne tarasy, nawet o powierzchni 225 m kw. Wszystkie penthousy posiadają przestrzenne tarasy, dostęp do wewnętrznego patio, usługi concierge, fitness, restauracji, kawiarni, strefy wellness i spa z dużym basenem. Budynek zaprojektowała pracownia Gottesman Szmelcman Architecture.

Angel Wings

Inwestycja mieści się we Wrocławiu, przy Walońskiej, wzdłuż rzeki, 15 minut od centrum miasta. Projekt (Gottesman Szmelcman Architecture) napędził zmiany w całej dzielnicy. Biura, pasaż z butikami, centrum rozrywkowe oraz apartamenty mieszkańców są zintegrowane z przestrzenią publiczną miasta. Jeszcze 15 lat temu inwestycji nad wodą było niewiele.

- Przez ostatnie kilkanaście lat wiele mówiło się o konieczności zwrócenia się miasta w stronę rzeki, ale niewiele się działo. Teraz staje się to faktem - mówi architekt Marcin Dziewoński. Wyremontowane nadodrzańskie bulwary przyciągają tłumy mieszkańców i turystów nie tylko w weekendy, ale również popołudniami w dni powszednie. Po Odrze pływają statki wycieczkowe, kajaki, rowery wodne i żaglówki. - pisze wrocławska GW.

The Granary

Ogołocony i zaniedbany historyczny spichlerz na Menniczej we Wrocławiu zmieniono na pięciogwiazdkowy butikowy hotel z 47 luksusowymi apartamentami. Otwarty w 2009 r. Hotel The Granary stał się punktem odniesienia dla butikowych hoteli w Polsce. Zauważyli go też autorzy prestiżowego katalogu Małych Luksusowych Hoteli na świecie w 2009 r. Za projekt odpowiadają Gottesman Szmelcman Architecture.

Angel Care

Ten dom opieki jest połączeniem wsparcia pielęgniarskiego oraz udogodnień w życiu codziennym dla osób starszych. W centrum Wrocławia znalazło się 48 w pełni umeblowanych i bezpiecznych apartamentów przeznaczonych dla jednej lub dwóch osób. Dodatkowo 200 specjalistycznych łóżek dla chorych i starszych osób. Najważniejsze - by żaden z mieszkańców nie rezygnował ze swojego hobby. 24-godzinna opieka pielęgniarska, fizykoterapia i wsparcie medyczne to standard.

Angel City

Luksusowe apartamenty przy ulicy Szlak w Krakowie zmieniają nieatrakcyjny kwartał w centrum miasta. Angel City jest częścią dużego urbanistycznego projektu o nazwie „Nowe Miasto” - rewitalizacji przestrzeni wokół zabytkowego Dworca Kolejowego w Krakowie. Współczesna errata do historycznej zabudowy Starego Miasta.

Na inwestycję składają się w większości małe apartamenty typu studio - co idealnie wpisuje się w ideę – śródmiejskiego stylu życia, 5 budynków to 345 mieszkań. Widok z okien wychodzi na wewnętrzny dziedziniec oraz wprost na tętniące życiem ulice Krakowa.

Angel River

Projekt zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki we Wrocławiu przy ul. Walońskiej. Dzięki rewitalizacji poprzemysłowej przestrzeni po dawnym zakładzie oczyszczania miasta projekt stał się kwintesencją ponadczasowej architektury.

Kolejne projekty w drodze

Angel Poland Group zaliczana jest dziś do grona czołowych deweloperów w Polsce, z inwestycjami o wartości przekraczającej 500 mln euro. Współpracowali z najlepszymi polskimi architektami i z międzynarodowymi biurami architektonicznymi (m.in. Gottesman Szmelcman Architecture, Ranni Ziss Architects z Izraela, londyńskie Studio Blacksheep, brytyjska pracownia architektoniczna EPR czy architekci krajobrazu GILESPIES, krakowskie DDJM Biuro Architektoniczne, wrocławska Maćków Pracownia Projektowa).

Historyczne, niszczejące kamienice wraz z wielkim ogrodem tuż pod Wawelem przy ul. Stradomskiej APG zmienia w zespół, na który składa się 5-gwiazdkowy hotel Stradom House 12|14 z planowanymi 125 pokojami, restauracją, spa oraz luksusowy segment mieszczący 133 apartamenty Angel Stradom. Inwestycja już ruszyła, ale przechodzi etap oceny odkryć archeologicznych.

Ekologiczna natura APG będzie widoczna także w przyszłych inwestycjach: najnowszy projekt grupy Angel Green realizowany w Krakowie, to zróżnicowana inwestycja, która czerpie doświadczenia ze światowej architektury. Do projektu zaangażowano nie tylko pracownię architektoniczną EPR z Londynu ale także międzynarodowych architektów krajobrazu – Gilespies.

Obie te realizacje przywrócą mieszkańcom zaniedbane kwartały miasta.