PARTNER PORTALU

Będzie więcej nowych mieszkań w Świdniku

Świdnicka Spółdzielnia Mieszkaniowa rozpoczęła budowę nowego bloku mieszkalnego przy ul. Rotmistrza Pileckiego. Wiadomość gorsza – przestała przyjmować podania na zakup mieszkań.

Autor: swidnik.pl 23 listopada 2015 09:24

Rozpoczęto budowę obiektu mieszkalnego wielorodzinnego przy ul. Rotmistrza Witolda Pileckiego 1, realizowaną ze środków finansowych członków spółdzielni. Warunkiem uczestnictwa jest wpłacenie 20 procent wkładu własnego. Ta kwota obejmuje przygotowanie dokumentacji, zakup ziemi i prace wstępne. Budynek składa się z 44 mieszkań oraz 15 garaży usytuowanych w podpiwniczeniu. Cena metra kwadratowego powierzchni mieszkaniowej wynosi 3285 zł. Do ceny mieszkania należy jeszcze doliczyć koszt budowy drogi dojazdowej, którą musi wybudować spółdzielnia i nieodpłatnie przekazać miastu. Taki warunek postawiła gmina, która ze swej strony zobowiązała się zamontować oświetlenie ulicy i położyć chodnik. Koszt budowy drogi, w przeliczeniu na jeden lokal mieszkalny sięga ok. 9,5 tys. zł. Mieszkania zostaną oddane do użytku w pierwszym kwartale 2017 roku.

- Warunki na budowie są dosyć trudne –mówi Wiesława Wypchło, wiceprezes SM. - Chodzi głównie o zasilenie placu budowy w energię elektryczną, którą trzeba było podciągnąć z dużej odległości. W związku z tym prace przygotowawcze trwały bardzo długo.

Na początku września spółdzielnia wstrzymała przyjmowanie podań na mieszkania. Wpłynęło ich już kilkaset. - To znacznie więcej niż jesteśmy w stanie wybudować – mówi Marek Słotwiński, prezes SM w Świdniku. – Na razie nie przewidujemy budowy tylu mieszkań. Bez sensu przyjmować wnioski, które przeleżą 20 lat. Tym bardziej, że przy długim okresie oczekiwania ludzie, w taki, czy inny sposób, zaspokajają swoje potrzeby mieszkaniowe.

Dalsze inwestycje mieszkaniowe spółdzielcy będą realizować we wschodniej części miasta, gdzie zakupiono tereny pod budowę. Trwają jeszcze negocjacje cenowe z kolejnymi właścicielami, którzy chcą sprzedać ziemię.

- Jeżeli w najbliższym czasie dokupimy te obszary, opracujemy koncepcję zagospodarowania terenów, które już mamy i które zamierzamy nabyć – dodaje M. Słotwiński. - Wtedy będziemy mieć pewność ile budynków tam się zmieści. W perspektywie są jeszcze grunty, które gmina odkupiła od koncernu Coca-Cola, gdzie w planach zagospodarowania uwzględniono budownictwo wielorodzinne. Spróbujemy te grunty od gminy kupić. Na południu możliwości rozbudowy się prawie zakończyły. Pozostała jedna działka, na której zmieściłby się budynek podobny do zbudowanych przy ul. Morwowej czy Strumińskiego. Jednak właściciel nie chce na razie tego gruntu sprzedać.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych