PARTNER PORTALU

Biały Pawilon dobrze wpisuje się w zadrzewioną działkę

Architekt Paweł Lis zaprojektował Biały Pawilon na planie niesymetrycznego krzyża, który tworzą dwa prostopadłościany położone na sobie. Całość dobrze wpisuje się w mocno zadrzewioną działkę i dzięki lekkiej kompozycji zyskuje charakter pawilonu.

Autor: HouseMarket.pl 13 lipca 2016 08:59

Biały Pawilon powstał w miejscowości Opypy pod Warszawą według projektu architekta Pawła Lisa. Budynek ma 230 mkw. powierzchni użytkowej i stoi na działce o powierzchni 1612 mkw.

Inspiracją dla pawilonu były tzw. Case Study Houses, realizowane w latach 50 i 60 w USA. Domy w formie mocno przeszklonych pawilonów projektowali tacy wybitni architekci, jak: Eero Saarinen, Philip Johnson czy Mies van der Rohe.

Pawilon z poprzeczną nadbudową

Bardzo szeroka od ulicy i płytka działka pozwoliła na zaprojektowanie długiego pawilonu z poprzeczną nadbudową.

W parterze zlokalizowana jest funkcja dzienna, pomieszczenia gospodarcze i garaż. Na piętrze znajdują się sypialnie i łazienki. Dom został zaprojektowany na planie niesymetrycznego krzyża, który tworzą dwa prostopadłościany położone na sobie.

Krótsze ramię prostopadłościanu na piętrze dzieli budynek na strefę dzienną z otwartym patio i strefę wjazdu z garażem. Szerokie okna parteru i pokojów na piętrze wychodzą na to samo patio z basenem.

Powstrzymać ucieczkę ciepła

Energooszczędność to także cecha domu o dużej ilości okien. Stosując innowacyjne technologie udało się powstrzymać ucieczkę ciepła uzupełniając jednocześnie straty energii drogą pasywnych zysków słonecznych.

Odchudzony przekrój dachu uzyskano dzięki zastosowaniu pianki poliuretanowej o współczynniku przewodzenia ciepła 0,015 i wełnie mineralnej o współczynniku przewodzenia ciepła 0,028. Część stropu została opuszczona poniżej linii okien fasadowych, co optycznie także wpłynęło na jego wyszczuplenie.

Zredukowano mostek termiczny na styku szyby i ramy, stosując ciepły profil aluminiowy i trzyszybowy pakiet w oknach. W parterze zastosowano szkło bezpieczne. Mocno przeszklony budynek został zaprojektowany w prosty sposób. Całość dobrze wpisuje się w mocno zadrzewioną działkę i dzięki lekkiej kompozycji zyskuje charakter pawilonu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych