PARTNER PORTALU

Białystok dofinansuje mieszkania chronione

9,5 mln zł z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego na mieszkania chronione i inne formy pomocy osobom niesamodzielnym trafi do gmin i instytucji z terenu Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego. BOF tworzy Białystok i dziewięć ościennych gmin.

Autor: PAP 04 kwietnia 2016 09:24

Zbieranie wniosków (w dwóch konkursach) na takie przedsięwzięcia ruszy 4 maja i potrwa do 25 maja - zdecydował w ostatnich dniach zarząd województwa podlaskiego. Konkurs ma być rozstrzygnięty w sierpniu.

Anna Augustyn z biura zarządu Stowarzyszenia Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego poinformowała, że projekty, które będą oceniane w konkursie mają tzw. charakter zintegrowany, co jest nowością w obecnej perspektywie finansowej. Oznacza to, że projekty będą finansowane z dwóch funduszy jednocześnie: Europejskiego Funduszu Społecznego jak i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Gminy i inne prowadzone przez samorządy jednostki zajmujące się usługami opiekuńczymi, instytucje na rzecz integracji społecznej, podmioty ekonomii społecznej czy organizacje pozarządowe, będą mogły dostać pieniądze np. na tworzenie mieszkań chronionych, socjalnych, wspomaganych dla osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, ale też np. działanie asystentów osób z niepełnosprawnościami czy finansowanie opieki nad osobami, które tego wymagają. Anna Augustyn zaznaczyła, że pieniądze na infrastrukturę, np. dzienne czy też całodobowe domy opieki, będą przyznawane jedynie na przebudowy i remonty adaptacyjne budynków, a nie na budowę nowych obiektów.

Stowarzyszenie BOF tworzy Białystok wraz z dziewięcioma ościennymi gminami: Choroszcz, Czarna Białostocka, Dobrzyniewo Duże, Juchnowiec Kościelny, Łapy, Supraśl, Turośń Kościelna, Wasilków i Zabłudów. Łącznie BOF w ramach wyodrębnionej puli w Regionalnym programie Operacyjnym Województwa Podlaskiego na lata 2014-20 na tzw. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne ma do dyspozycji 76 mln euro.

Na terenie BOF potrzeby w zakresie pomocy społecznej i walki z wykluczeniem społecznym wciąż są duże. Z danych o pomocy społecznej zapisanych w strategii ZIT wynika, że np. w 2012 r. w Podlaskiem aż 10,7 proc. osób żyło w gospodarstwach domowych o dochodach poniżej minimum egzystencji. Średnia dla Polski z tamtego czasu to 6,8 proc. "Oznacza to, że stopień ubóstwa skrajnego w województwie podlaskim jest wyższy niż w kraju" - czytamy w strategii ZIT. Wzrost skali ubóstwa notowany jest od 2008 r. "Należy domniemywać, że kryzys, który od 2008 roku rozwijał się na świecie i w Polsce, miał negatywny wpływ na dobrobyt społeczny, a co za tym idzie pogłębiło się ubóstwo" - podano w strategii.

Główne cele Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego to m.in. działanie na rzecz większej atrakcyjności inwestycyjnej gmin z tego obszaru, podnoszenie kompetencji do pracy, działania na rzecz większej dostępności komunikacyjnej i zrównoważonego transportu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych