PARTNER PORTALU

Boernerowo - tak historia i klimat miejsca rekompensują trudności związane z rewitalizacją

Rewitalizowane przestrzenie wyróżniają się ciekawą historią, klimatem miejsca, a ten z kolei działa na wyobraźnię kupujących. Coraz częściej cieszą się też zainteresowaniem wśród inwestorów i deweloperów.

Autor: HouseMarket.pl 03 kwietnia 2018 13:40

Jeden z warszawskich deweloperów wpisał projekt swojej nowej inwestycji w przedwojenne osiedle. Mowa o Boernerowie. W pierwszej połowie XX w. na prośbę Ignacego Boernera stworzono kompleks mieszkalny, który docelowo miał służyć pracownikom Transatlantyckiej Centrali Radiotelegraficznej. Powstały wówczas 284 domy. W tej ciekawej historycznie, a zarazem malowniczej okolicy powstało Osiedla Dekada.

– Jednym z powodów, dla których wybraliśmy warszawskie Boernerowo pod budowę Osiedla Dekada, była niezwykle interesująca historia tego rejonu. Planując realizację nowej inwestycji w tego typu lokalizacji, kluczowe jest zwrócenie uwagi na jej bogactwo historyczne oraz kulturowe. Jest to świetna okazja na wykorzystanie potencjału miejsca i jednocześnie przeprowadzenie spójnych działań rewitalizacyjnych – tak jak było w przypadku naszego projektu - mówi Bohdan Szułczyński, wiceprezes zarządu Profbud.

Jak dodaje, to działania trudne, ze względu na renowację dawnej zabudowy, ale tym bardziej wartościowe. - Wykonujemy je z poszanowaniem dla historii, natomiast elementy nowoczesne traktujemy jako jej płynne uzupełnienie. Rewitalizowane miejsca posiadają duszę dawnych czasów, dzięki czemu wzbogacają architekturę danego miejsca – przekonuje Bohdan Szułczyński.

Dekadę wpasowano w istniejące przedwojenne osiedle, należące do Wspólnoty Mieszkaniowej „Radiowa 21”. Budynki z I poł. XX w. zostały poddane gruntownemu remontowi. Obejmował on wymianę  instalacji elektrycznych, gazowych, centralnego ogrzewania i wodno-kanalizacyjnych zarówno w lokalach mieszkalnych, jak i częściach wspólnych. Przestarzałą stolarkę okienną zastąpiono nową, zamontowano także wewnętrzne parapety. Wykonano nową elewację wraz z ociepleniem, natomiast dach został poddany całościowej wymianie wraz z wybudowaniem nowych kominów.

Wyremontowano klatki schodowe w zakresie renowacji schodów i balustrad, naprawiono również drzwi i odnowiono ściany. Kompleksowemu odrestaurowaniu została poddana także przestrzeń wspólna i architektura tworząca krajobraz osiedla. Powstał garaż podziemny, do którego wjazd został poprowadzony specjalnym tunelem. Znajdujące się tam miejsca parkingowe są dostępne zarówno dla mieszkańców nowych, jak i zrewitalizowanych budynków. Wszystkie działania renowacyjne miały na celu przywrócenie dawnej świetności historycznemu osiedlu i był to jednocześnie pierwszy generalny remont, który został wykonany na terenie obiektu.

Atrakcyjność miejsca, jego ciekawa historia i klimat w pełni rekompensują trudności związane z przeprowadzeniem rewitalizacji, tj. konieczności sprostania restrykcyjnym zapisom prawnym czy skomplikowanym procesem dopełnienia formalności. W tego typu nieruchomościach wydłuża się czas zwrotu poniesionych kosztów, jednak satysfakcja dotychczasowych, jak i przyszłych mieszkańców jest bezcenna.

Mimo że działania rewitalizacyjne wymagają większych nakładów pracy i finansowych, niż tradycyjna budowa, cieszą się one coraz większym zainteresowaniem wśród deweloperów. Dlaczego? Główny powód to lokalizacja, która często w przypadku zdegradowanych miejsc jest na wagę złota. Tego typu obiekty znajdują się w bardzo korzystnie usytuowanych rejonach – zazwyczaj w centrum miasta lub w jego pobliżu, co znacznie podnosi prestiż całej inwestycji. Dodatkowo, nierzadko posiadają one ciekawą historię, która sama w sobie może przyciągnąć nabywców. To ważny element w procesie sprzedaży, ponieważ okazuje się, że klienci lubią nieruchomości, z którymi wiąże się jakaś opowieść czy lokalny sentyment.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych