PARTNER PORTALU

Budner tworzy sieć komercyjnych akademików. Znamy szczegóły

Dwell Well – tak będzie się nazywać sieć komercyjnych akademików, którą buduje Budner. Dwa najbardziej zaawansowane projekty powstają w Warszawie. W kolejce czeka Kraków. O szczegółach projektu, w wywiadzie dla HouseMarket, mówi Leszek Stankiewicz, wiceprezes firmy.

Autor: HouseMarket.pl 29 kwietnia 2016 09:00

Na jakim etapie prac są dwa akademiki warszawskie?

Leszek Stankiewicz, wiceprezes firmy Budner: Najbardziej zaawansowany jest projekt przy ul. Sacharowa. Mamy gotowy projekt budowlany i staramy się o pozwolenie na budowę. Jest to znakomicie zlokalizowany obiekt – położony tuż przy stacji metra Słodowiec na Bielanach. Jego budowę zaczniemy w październiku tego roku.

Planujemy ją zakończyć w lipcu 2018 r. Jednocześnie będziemy realizować budowę  akademika przy ul. Grochowskiej. Zakończymy go w tym samym czasie, ponieważ jest to inwestycja dużo łatwiejsza do zbudowania, bo nie ma ograniczeń takich jak stacja metra. Łącznie oba obiekty pomieszczą  około 800 łóżek, które będą gotowe w lipcu 2018 roku.

Będą to pierwsze obiekty waszej sieci?

– Tak, sieć chcemy rozwijać w największych miastach akademickich. Kraków to nasz najbliższy kolejny projekt. Potem Trójmiasto, Poznań, Wrocław, Lublin i Rzeszów. Zarządzaniem nieruchomościami oraz ich wynajmem będzie się zajmowała utworzona w naszej grupie kapitałowej spółka celowa - Dwell Well, tak też nazwiemy naszą sieć. Mamy już gotowe logo i standardy budynku. Akademiki będą mieć stronę internetową.

Dzięki niej zainteresowani przed rezerwacją obejrzą mieszkanie w sieci. W dużej mierze ofertę tę kierujemy do studentów zagranicznych, a możliwość internetowej rezerwacji ułatwi im bezpośredni kontakt. Wszystkie nasze obiekty będą mieć podobny standard, jak w hotelach sieciowych. Zapewnimy również dwujęzyczną obsługę. Jesteśmy przekonani, że w Polsce jest duży potencjał rynku na akademiki komercyjnie więc taki projekt ma ogromne szanse powodzenia.

Jakie przewidujecie metraże?

– Pojedynczy segment będzie liczył około 17 mkw. Z łóżkiem szerokim na 1,4 m, aneksem kuchennym i łazienkowym oraz częścią z biurkiem do pracy. W projekcie Sacharowa mamy też dwupokojowe segmenty. Od studentów prywatnych szkół wiemy, że niektórzy chcieliby więcej zapłacić, żeby mieć lepszy komfort. Uczelnie chciałyby też wynajmować większe mieszkania dla profesorów, którzy przyjeżdżają na gościnne wykłady.

Zaprojektowaliście jakieś dodatkowe usługi?

Nie przewidujemy wspólnych kuchni, ale nie rezygnujemy z części socjalnej. Zaplanowaliśmy m.in. kafejkę internetową i wspólną pralnię. Będą też usługi self storage, żeby przechować rower czy narty. W obiektach zapewnimy Wi-Fi, bo dzisiaj młodzi ludzie twierdzą, że w mieszkaniu mogłoby nie być wody, ale musi być szerokopasmowy internet o dobrych parametrach przesyłu.

Jakie będą warunki wynajęcia?

– Na minimum rok akademicki. Płatności chcielibyśmy ustalać semestralnie. Proponujemy konkurencyjną wobec wynajmu prywatnych mieszkań cenę przeliczoną na jedną osobę.

Czy przy projektowaniu sieci przyglądaliście się innym krajom?

Zrobiliśmy analizę rynku akademików w kilku krajach europejskich. Tam jest bardzo prężny rynek. Nawet niektóre fundusze inwestycyjne kupują do swego portfela wyłącznie akademiki. Jednak ich infrastruktura w Niemczech czy w Anglii jest dużo gorsza od proponowanej przez nas, ponieważ powstała kilkanaście lat temu.

Zauważyliśmy też, że studenci w Anglii mogą mieszkać dalej od centrum. Nie przeszkadza im półgodzinny czy nawet 40-minutowy dojazd do uczelni. Ważne, aby była dobra komunikacja. Inną prawidłowością w Europie jest to, że kampusy akademickie są często budowane na obrzeżach miast. Wtedy student ma blisko na uczelnię, ale z kolei nie żyje miastem, co wcale nie jest dobre. Dlatego my szukamy gruntów blisko uczelni, z dobrym dojazdem do centrum miasta.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych