PARTNER PORTALU

Budownictwo mieszkaniowe na plusie

Najnowsze dane GUS wskazują, że 2016 był dobrym rokiem dla budownictwa mieszkaniowego – w ciągu 12 miesięcy oddano do użytkowania o 10,2 proc. więcej mieszkań niż w 2015 roku.

Autor: HouseMarket.pl 20 stycznia 2017 13:45

Dobra passa wpłynęła również na rynek chemii budowlanej, który zanotował 10-procentowy wzrost. Według najnowszego raportu GUS „Budownictwo mieszkaniowe w okresie I-XII 2016” od stycznia do grudnia oddano do użytku 162727 mieszkań – był to wzrost o 10,2 proc. w porównaniu do 2015 roku. O 12,0 proc. wzrosła również liczba pozwoleń na budowę (211565 pozwoleń i zgłoszeń projektów budowlanych w 2016 roku), a także liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto – 173932, notując tym samym wzrost o 3,3 proc.

− Rosnąca liczba inwestycji mieszkaniowych ma silny wpływ na rozwój pozostałych gałęzi budownictwa W przypadku sektora materiałów wykończeniowych wpływ ten jest przesunięty w czasie w porównaniu do bazowych materiałów budowlanych. Produkty takie jak farby czy kleje są stosowane w wykańczaniu wnętrz i budynków. Stąd dla producentów chemii budowlanej najszybciej dostrzegalne będą zmiany związane z liczbą mieszkań oddanych do użytkowania – mówi Bartłomiej Cholewa z firmy Lakma SAT, producenta chemii budowlanej.

Według raportu agencji badawczej IBP Research rynek produktów chemii budowlanej (w tym m.in. klejów do płytek ceramicznych, systemów dociepleń farb fasadowych) w minionym roku osiągnął łączną sprzedaż rzędu 3,8 mld zł netto, co oznacza wzrost o 10 proc. w porównaniu do roku 2015.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych