PARTNER PORTALU

BXBstudio: Dom Artysty idealny dla twórców

Dom Artysty to surowa, szczera, industrialna architektura w której dominują naturalne materiały. Wnętrze domu typu loft, z założenia surowe, o przestronnych otwartych wnętrzach, będzie korespondować z architekturą całego obiektu.

Autor: HouseMarket.pl 11 kwietnia 2016 09:01

Dom Artysty powstał przez przetworzenie i dalszy rozwój koncepcji Domu Zagrodowego na życzenie naszego klienta. Projekt powstawał na bazie modelu fizycznego i modelu komputerowego, co pozwoliło w sposób pełny i wyczerpujący zrozumieć i zdefiniować przestrzeń działki, jej otoczenia, formę i funkcję domu jak również potrzeby klienta.

Najpierw powstał niewielki model roboczy w skali 1:500, który nakreślił pierwsze założenia. Pozwolił wyciągnąć pierwsze wnioski, jak np. wykreowanie ramy widokowej w przestrzeni wejściowej – ujętej między czterema inaczej zdefiniowanymi kubaturami domu.

Na tym etapie architekt doszedł do wniosku, że wolnostojący garaż, który zgodnie z życzeniem klienta miał stanąć gdzieś obok, może być z domem wizualnie zintegrowany i pełnić funkcję podpory dla nadwieszonej kubatury.

Następnie powstał model w skali 1:100 który pozwolił zdefiniować nie tylko formę domu korespondującą z sąsiednią zabudową, ale również jego funkcję. Na bazie otrzymanej formy, którą architekt nazwał Domem Zagrodowym, rozpoczęto pracę nad kolejnym – trzecim modelem fizycznym – mającą na celu nadanie bardziej ekspresyjnej, ekstrawaganckiej i artystycznej stylistyki projektowanego obiektu.

Kształt domu zarówno w wersji Domu Zagrodowego, jak i Domu Artysty nawiązuje do sąsiedniej zabudowy charakterystyczną linią dachu. Z kolei funkcją i ekspresyjną formą odpowiada na potrzeby klienta – współczesnego artysty i twórcy.

Jednym z założeń stylistycznych było osiągnięcie emocjonalnego napięcia przeciwstawnych form, będących paralelą zróżnicowanych emocji artystycznych. Ekspresyjna nadwieszona bryła skontrastowana z linearną stonowaną bryłą przyziemia tworzy balans obrazujący przeciwstawne nastroje, przeciwstawne formy, barwy i faktury.

Nadwieszona korodująca i zmienna w czasie kortenowa dynamiczna bryła jest oddzielona od horyzontalnego, betonowego, chropowatego przyziemia dwiema sześciennymi gładkimi, szklanymi kubaturami, będącymi łącznikami i podporami dla przeciwstawnych brył.

Te pokryte vitrolitem – przemysłowym mlecznym szkłem – dwie formy to wolnostojący garaż oraz hol wejściowy do domu, do którego również możemy wjechać samochodem.

W charakterystyczny sposób został zaprojektowany dojazd i dojście do domu. Zestawione ze sobą bryły poszczególnych stref funkcjonalnych tworzą spektakularną ramę widokową, wiatę, taras, a może nowo zdefiniowany zajazd popularny w historycznej architekturze dworskiej.

Właściwa część mieszkalna zlokalizowana w nadwieszonej bryle, dostępna jest przez klatkę schodową oraz windę. Jest w całości przeszklona i otwarta na rozległy widok, jednocześnie zamknięta na drogę i zabudowę sąsiednią. Pozwoliło to zachować prywatność i intymność przy jednoczesnym znaczącym przeszkleniu strefy dziennej.

W betonowej przestrzeni przyziemia przewidziane zostały przestrzenie pomocnicze, techniczne, strefa gości oraz zewnętrzny taras z basenem. Jej zewnętrzna surowa faktura betonu z odciśniętymi słojami drewna stanowi formę podstawy domu osadzonej w stromym zboczu działki.

Dom Artysty to surowa, szczera, industrialna architektura w której dominują naturalne materiały. Wnętrze domu typu loft, z założenia surowe i przestronne będzie korespondować z architekturą całego obiektu.

Projekt: BXBstudio Bogusław Barnaś

Zespół: Bogusław Barnaś, Elena Casado Castrillo, Giulia Berloco.

Współpraca: Filip Maciejowski Wizualizacje & Grafika: BXBstudio Bogusław Barnaś.

Konsultacje: Stefan Godecki.

Lokalizacja: Konary, gm. Mogilany, k. Krakowa.

Projekt: 2013 r.

Powierzchnia: 615 mkw.

Klient: prywatny.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych