PARTNER PORTALU

Casa Brutale: Dom zatopiony w klifie

Brutalność betonu i szyk szkła połączonego z wodą – na tym kontraście architekci z grecko-holenderskiej pracowni Open Platform for Architecture stworzyli dom zanurzony w klifie. Przypomina kryjówkę dla Jamesa Bonda.

Autor: HouseMarket.pl 31 maja 2016 09:00

Posiadłość powstanie w Libanie, pod Bejrutem. Jej budowa ma się zakończyć w 2018 r. Będzie liczyć 230 mkw. powierzchni. Koszt budowy szacowany jest na 2,5 mln dolarów. Zamieszka w niej sześć osób. W rezydencji zaplanowano podziemny garaż na trzy samochody. Dom powstanie na wzgórzu o wysokości 1600 metrów n.p.m. i zostanie wkopany na głębokość 150 metrów poniżej szczytu.

Pierwotny projekt pracowni Open Platform for Architecture przewiduje inną lokalizację – w klifie nad Morzem Egejskim. Jest mniejszy – liczy 182 metry powierzchni.

„Casa Brutale redefiniuje harmonijne współistnienie człowieka i przyrody w poetyckim hołdzie czystej brutalności” – tłumaczą architekci. Rezydencja zostanie zbudowana z prostych materiałów: drewna, szkła i betonu. Najważniejszym atutem budowli ma być jej otwarcie na okoliczną przyrodę: klif i morze.

Na dachu wtopionej w skałę nieruchomości zaprojektowano basen z dnem ze zbrojonego szkła. Będzie jednocześnie sufitem domu, w którym swoistą grę światła i cienia stworzą refleksy wodne. Zintensyfikują je lustra na ścianie, co ma także rozbić surowość betonu. Do wejścia w postaci dużych okrągłych drzwi prowadzi 50 schodów dół lub winda.

Frontowa ściana domu, która prawie nie wystaje z pionu klifu jest całkowicie przeszklona. Dzięki temu za oknem błękit morza niemal zlewa się z niebem.

Wnętrze, podzielone jedynie na pokój dzienny, kuchnię, sypialnię i łazienkę jest ascetyczne. Surowe ściany z betonu i szkła uzupełniają jedynie detale z czarnej stali i czerwonego drewna. Nawet łóżko, stół i krzesła są wykonane z betonu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych