PARTNER PORTALU

Ciechanów przygotowuje nowy program mieszkaniowy

Władze Ciechanowa chcą wdrożyć nowy program budownictwa mieszkaniowego, który zakłada budowę bloków socjalnych i komunalnych.

Autor: Housemarket.pl 26 lutego 2016 09:07

Władze miasta zaproponowały wprowadzenie systemowych rozwiązań, które znalazłyby się w programie budowy tanich mieszkań w Ciechanowie. Ideę stworzenia programu oraz przygotowane trzy główne założenia omówiła zastępca prezydenta Joanna Potocka-Rak. Te podstawy to: tanie budownictwo socjalne, tanie budownictwo mieszkań komunalnych dla młodych małżeństw mieszkających i pracujących w powiecie ciechanowskim oraz tanie budownictwo czynszowe.

W ramach taniego budownictwa socjalnego władze proponują zastosowanie taniego budownictwo modułowego, spełniającego wymagania ustawowe dla mieszkań socjalnych z równoczesnym uwzględnieniem obniżenia kosztów eksploatacji budynków. Zdaniem Joanny Potockiej-Rak, takie rozwiązanie wpłynie nie tylko na obniżenie kosztów budowy nowych obiektów, ale również potencjalnego zadłużenia z tytułu opłat czynszowych, ponieważ, jak podkreśla zastępca prezydenta, w chwili obecnej ponad 90 proc. mieszkańców mieszkań socjalnych nie wnosi opłat z tytułu czynszów, a nowe obiekty po dwóch latach od przekazania do użytkowania wymagają kompleksowych remontów.

Budowa tanich mieszkań komunalnych dla młodych małżeństw mieszkających i pracujących w powiecie ciechanowskim, polegałaby na budowie przez TBS mieszkań typu M-3 do 50 mkw. i wartości do 120 tys. zł z wykorzystaniem działek po dawnych kotłowniach PEC, lub innych uzbrojonych nieruchomościach gruntowych, których właścicielem jest Gmina Miejska Ciechanów. Budownictwo oparte będzie na modelu partnerstwa publiczno-prywatnego lub finansowane z kredytu spłacanego w ratach miesięcznych, po którego spłacie nastąpi prawo przeniesienia własności do lokalu. Program będzie adresowany do grupy młodych pracujących ludzi do 35 roku życia, o średnich dochodach (określony zostanie górny próg dochodowy), co pozwoli na wypełnienie luki na rynku dla osób, które posiadają stabilne źródło dochodu, a których nie stać na zakup mieszkania w cenach rynkowym na rynku pierwotnym lub wtórnym.

Budowa tanich mieszkań czynszowych to propozycja budownictwa mieszkaniowego realizowanego przez TBS z udziałem Gminy Miejskiej i przyszłych lokatorów. Gmina wnosiłaby wkład niepieniężny w formie gruntu, pozostały wkład to kredyt zaciągnięty na realizację inwestycji przez TBS i wkład własny przyszłych lokatorów, kształtujący się na poziomie 10-15 proc. wartości nieruchomości. Pierwszym krokiem w tym kierunku, jest już nieruchomość przekazana w roku ubiegłym dla TBS w formie aportu. W roku bieżącym zostanie opracowana dokumentacja projektowa i rozpoczęte zostaną procedury inwestycyjne.

– Zaproponowany program jest propozycją taniego budownictwa mieszkaniowego, który nie ogranicza się jak dotychczas tylko do zmniejszania kolejki oczekujących na mieszkania, ale łączy ustawowe obowiązki jakie nakładane są na samorządy z równoczesną pomocą dla ludzi młodych i pracujących, którzy swoją przyszłość chcą związać z Ciechanowem. Musimy podjąć działania systemowe. Zwłaszcza, że wieloletnie zaniedbania zarówno w budownictwie mieszkań socjalnych jak i komunalnych oraz niewielki zakres remontów bieżących, spowodował w chwili obecnej duży problem w zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych. Dotychczas podejmowane działania i realizowana polityka mieszkaniowa, nie tylko nie rozwiązywała problemów w dłuższej perspektywie czasu, a stawała się dodatkowym obciążeniem finansowym dla Gminy Miejskiej z tytułu poniesionych kosztów budowy i dodatkowo z tytułu zadłużeń czynszowych, które obecnie wynoszą blisko 5 mln zł – powiedziała Joanna Potocka-Rak

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych