PARTNER PORTALU

Clearpoint Residencies: mieszkalny wieżowiec będzie eko

Schindler został dostawcą rozwiązań transportu pionowego w Clearpoint Residencies, unikalnej, ekologicznej inwestycji, będącej najwyższym na świecie, mieszkalnym pionowym ogrodem.

Autor: HouseMarket.pl 09 listopada 2015 14:51

Clearpoint Residencies w Kolombo (Sri Lanka) będzie pierwszym w kraju kompleksem apartamentów w wieżowcu, wybudowanych zgodnie z ideą zrównoważonego budownictwa, z panelami słonecznymi, systemem recyklingu ścieków, zielonymi elewacjami oraz dedykowanymi wysokościowcom windami Schindler 7000, wraz z napędem regeneracyjnym oraz systemem efektywnego zarządzania ruchem w budynku – technologią PORT.

Gotowa konstrukcja będzie miała 52 kondygnacje. W Clearpoint znajdą się 164 apartamenty, każdy po 214 mkw. powierzchni. Zielone tarasy w każdym apartamencie mają za zadanie zapewnić cień, absorbowanie dźwięków z zewnątrz oraz oczyszczanie powietrza, poprzez pochłanianie dwutlenku węgla.

Podlewane będą za pomocą automatycznego systemu nawadniania kropelkowego. Używana do niego woda będzie pochodzić z zebranych wód deszczowych, a także z oczyszczalni tej zużytej w umywalkach i prysznicach mieszkańców. Takie metody efektywnego zużycia wody pomogą zmniejszyć zużycie krajowego zaopatrzenia w wodę o około 45 procent.

Obfita roślinność na tarasie ma zapewniać dodatkowy cień, ale chroni także przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, które mogłyby powodować wzrost ciepła w budynku. Wpływa to na zmniejszenie energetycznych wymagań jednostek klimatyzacyjnych. Wszystkie apartamenty są również wentylowane, aby zapewnić dalsze chłodzenie.

Panele słoneczne zostaną zainstalowane na dachu budynku. Mają zapewnić wystarczającą ilość energii do zasilania części wspólnej budynku, jak oświetlenie holu, windy, system oczyszczania wody i kanalizacji. Wszelkie nadwyżki energii elektrycznej będą odsprzedawane do sieci krajowej.

Ponadto, wszystkie windy Schindler zainstalowane w Clearpoint kompatybilne będą z Power Factor One (PF1) - regeneracyjną technologią napędu, zwracającą czystą energię, która wraz z technologią PORT przyczyni się do zmniejszenia ogólnego zużycia energii w budynku i pomoże osiągnąć cele zrównoważonego budownictwa. Projekt ten stanowi także wprowadzenie technologii PORT od Schindlera na Sri Lance.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych