PARTNER PORTALU

Czarno-biała chatka rybacka na kamienistej plaży

Czerń monumentalnej bryły budynku tworzą smołowane drewniane dachówki. Wnętrze wypełnia białe drewno, beton i szkło. Kontrastowe zestawienie doskonale łączy tradycje architektoniczne okolicy z nowoczesnością, na czym zależało szkockiej pracowni Nord Architecture.

Autor: Grażyna Kuryłło/HouseMarket.pl 04 stycznia 2016 16:49

Dom, a właściwie gospodarstwo złożone z trzech chat, stoi na plaży w Dungeness, przylądku na południowym wybrzeżu Anglii, w hrabstwie Kent, nad kanałem La Manche. Monumentalną sylwetkę budynku widać z daleka dzięki czarnej elewacji, którą tworzą smołowane drewniane dachówki. Konstrukcją nawiązuje do miejscowych chat rybackich, których dzisiaj właścicielami są przeważnie artyści.

W jednej z chat mieści się łaźnia. Można w niej zażywać kąpieli pod gołym niebem. Na parterze głównego budynku są trzy dwuosobowe sypialnie i salon z dużym kominkiem. Na piętrze jest jeszcze jedna sypialnia, a za łaźnią – kuchnia i jadalnia. Zarówno kuchnia, jak i jadalnia zamiast okien mają szklane ściany otwierające się na zadaszony taras.

Olbrzymia kamienista plaża, na której stoi osada, należy do rezerwatu przyrody. Latem pokrywa się kwitnącym na fioletowo żmijowcem zwyczajnym. Projektanci gontowego domu, chcąc nawiązać do barwnego dywanu na zewnątrz, zaprojektowali w jednej z łazienek podłogi z egzotycznego drewna o zabarwieniu fioletowym.

Obok zabudowań kursuje uchodząca za dużą atrakcję turystyczną miniaturowa kolejka parowa Romney Hythe & Dymchurch. Tory przebiegają na granicy ogrodu posiadłości. W okolicy podziwiać można też dwie latarnie morskie, nieco dalej stoi elektrownia atomowa.

Dom gontowy można na krótki okres wynająć. Budowla należy do brytyjskiej organizacji Living Architecture, która proponuje odpoczynek wyłącznie w przestrzeniach zaprojektowanych przez wybitnych architektów. Osada może pomieścić osiem osób. Ceny zaczynają się od 23 funtów za noc od osoby. Nocleg psa kosztuje dodatkowe 20 funtów.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych