PARTNER PORTALU

Deloitte: ożywienie w europejskiej branży budowlanej

W przyszłym roku inwestycje w budownictwo w UE wzrosną o 3,5 proc., a w Polsce o 5,2 proc. - wynika z dwunastej edycji „European Powers of Construction 2014”, firmy Deloitte. Raport analizuje sytuację pięćdziesięciu największych firm budowlanych w UE, których akcje są notowane na giełdzie. W aktualnym rankingu znalazła się jedna spółka z Polski.

Autor: HouseMarket.pl 29 lipca 2015 11:19

Raport analizuje sytuację pięćdziesięciu największych firm budowlanych w UE, których akcje są notowane na giełdzie. W tegorocznej edycji eksperci Deloitte wskazują, że po kilku latach regresu, w roku 2014 w europejskiej branży budowlanej widać było oznaki wzrostu sprzedaży (o 1 proc.) i rynkowej kapitalizacji spółek (o 6 proc.). Według danych Komisji Europejskiej inwestycje budowlane w krajach unijnych wzrosły średnio o 0,8 proc. Jeszcze rok wcześniej był to spadek o prawie 3 proc.

- Tegoroczne szacunki mówią o wzroście w inwestycje budowlane o 2,1 proc., a w przyszłym o 3,5 proc. W Polsce będzie to odpowiednio 5,6 i 5,2 proc. Nasz kraj, obok Wielkiej Brytanii i Szwecji, ma pozytywny wpływ na ten rosnący trend – wyjaśnia Maciej Krasoń, partner w Dziale Audytu Deloitte, Lider Zespołu Nieruchomości i Budownictwa.

Jak wynika z raportu w strefie euro wzrosty te będą nieco mniejsze. Najlepsze perspektywy w tym roku ma budownictwo w Irlandii (wzrost o 9,4 proc.) i Wielkiej Brytanii (wzrost o 7,7 proc.). Z kolei w 2016 roku spadki wartości inwestycji spośród 28 krajów należących do Unii spodziewane są tylko na Węgrzech. Należy zaznaczyć, że mimo tych wzrostów perspektywy dla Unii Europejskiej będą nieco gorsze niż dla USA, gdzie w tym roku inwestycje budowlane wzrosną o 4,2 proc., a w przyszłym
o 5 proc.

W 2014 roku inwestycje w budownictwo w całej UE sięgnęły 1,37 bln euro, o 7 proc. więcej niż rok wcześniej. Aż 54 proc. udziału w tej sumie mają trzy państwa: Niemcy (292 mld euro), Francja (250 mld euro) i Wielka Brytania (200 mld euro). Polska z sumą 46 mld euro (co stanowi nieco ponad 11 proc. polskiego PKB) znalazła się na siódmym miejscu. W Polsce w 2014 roku inwestycje w budownictwo wzrosły o 2 mld euro. W związku z nową perspektywą finansową UE 2014-2020 spodziewany jest dalszy wzrost inwestycji w tym sektorze.

W aktualnym rankingu 50 największych europejskich spółek budowlanych znalazła się jedna spółka z Polski. Ranking European Powers of Construction 2014, podobnie jak w ubiegłym roku, zamyka firma Polimex-Mostostal, której wartość sprzedaży wyniosła w analizowanym roku 502 mln euro. Najwięcej firm w rankingu, bo aż 13, ma Wielka Brytania. Z kolei sześć spółek pochodzi z Hiszpanii.  

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych