PARTNER PORTALU

Długi Dom - nietypowy projekt domu jednorodzinnego w Gliwicach

Długi Dom zaprojektowano jako odtworzenie i rozbudowę istniejącego już domu w historycznym zespole urbanistycznym Wilcze Gardło w Gliwicach. Ten nietypowy dom jednorodzinny zaprojektowali architekci z pracowni Studio BB Architekci.

Autor: Housemarket.pl 14 października 2015 09:39

Długi Dom zlokalizowany jest w zespole zabudowań domów jednorodzinnych w Wilczym Gardle, który powstał w okresie II Wojny Światowej i miał być osiedlem dla funkcjonariuszy SS, SA i NSDAP.

Osiedle wzorowane na starogermańskiej wiosce zbudowano z wykorzystaniem dwóch podstawowych typów domów, z których do dziś w oryginalnej formie pozostały już tylko nieliczne. Architekci podkreślają, że mimo, iż większość zabudowań została gruntownie przebudowana w bardzo różnym stylu (często ze szkodą dla architektury), to jednak samo osiedle do dziś kojarzy się jako piękne i atrakcyjne miejsce do mieszkania.

- Przygotowanie projektu wraz z pozwoleniem na budowę zajęło prawie rok ze względu na dosyć rygorystyczne zapisy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego i konieczność uzgodnień z konserwatorem zabytków - mówi architekt Tomasz Bradecki, założyciel Studia BB Architekci.

Stan techniczny obiektu istniejącego nie pozwalał na ekonomiczne wykorzystanie starej substancji budowlanej. Przyjęto więc, że dotychczas istniejący budynek zostanie odtworzony zgodnie z oryginalnymi gabarytami, natomiast jego rozbudowa będzie tylko jego przedłużeniem.

W ten sposób powstał Długi Dom o nietypowych proporcjach - szerokości 7,5 metra i długości ok 22 m, co dało powierzchnię użytkową ok. 240 mkw. 

- W budynku udało się wykreować kilka rozwiązań nietypowych: dwukondygnacyjny salon z oryginalnymi schodami z czarnego betonu, strefę SPA oraz atrakcyjne przestrzenie tarasów będące przedłużeniem strefy dziennej - opisuje architekt Barbara Uherek-Bradecka. - Tarasy te zostały ażurowo przekryte dodatkowym elementem, którego nie było w stanie pierwotnym - pergolą otaczającą budynek, pełniącą różnorodne funkcje, umożliwiając zarazem poszerzenie przestrzeni domu o elementy, których ze względu na gabaryty wewnątrz budynku nie dało się zmieścić: wiaty garażowej, przestrzeni gospodarczej, zadaszenia nad tarasem - dodaje.

Za projekt Długiego Domu odpowiada zespół Studio BB Architekci: arch. Tomasz Bradecki, arch. Barbara Uherek-Bradecka, współpraca: arch. Paweł Gembalczyk.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych