PARTNER PORTALU

Dom Development ma apetyt na więcej

- Duża liczba adresów po obu stronach Wisły i zróżnicowana oferta pod względem liczby mieszkań i standardów inwestycji to nasza przepustka do kolejnych rekordów - mówi Jarosław Szanajca, prezes zarządu Dom Development. Firma przebiła zakładane cele sprzedażowe i ma apetyt na więcej.

Autor: HouseMarket.pl 29 lutego 2016 12:36

Dom Development, po 2015 roku, odnotowała rekordową w historii firmy sprzedaż na poziomie 2 383 lokali netto wobec 1 944 lokali w 2014 roku, co oznacza 23-proc. dynamikę wzrostu.

- Dwukrotnie w historii działalności zbliżaliśmy się do poziomu 2 tys. sprzedanych lokali, jednak dopiero za trzecim razem udało się osiągnąć cel - przyznaje Jarosław Szanajca, prezes zarządu Dom Development. - Wykorzystaliśmy dobrą koniunkturę i zwiększyliśmy skalę działalności. To dało konkretne wyniki. W 2016 roku będziemy kontynuować politykę bezpiecznego poziomu gotówki, na poziomie 225 mln zł i niskiego zadłużenia na poziomie 16 proc.

Jak tłumaczy deweloper, 2015 rok przebiegał pod znakiem wysokiej sprzedaży - szczególnie na rynku warszawskim i wrocławskim. - Wbrew prognozom analityków sprzedaż w kolejnych kwartałach utrzymywała się na stabilnym poziomie cen - mówi Szanajca. - To sytuacja dość nietypowa podobnie jak utrzymująca się stabilna równowaga pomiędzy popytem i sprzedażą. Nie ma przesłanek do tego, żeby sytuacja miała ulec zmianie.

W 2015 roku spółka przekazała klientom 2 062 lokale, czyli o 66 więcej niż w 2014 roku (wzrost o 3 proc. r/r). W samym IV kwartale przekazanych zostało 1019 lokali, co jest kolejnym wynikiem rekordowym w historii firmy.

Rekordowe przekazania przełożyły się na wyniki finansowe. Spółka wypracowała w 2015 roku przychody na poziomie 904,2 mln zł wobec 784,3 mln zł rok wcześniej, co oznacza 15-proc. dynamikę oraz o 44 proc. wyższy r/r zysk netto, na poziomie 80,8 mln zł wobec 55,9 mln zł w 2014 r. W IV kwartale 2015 r. przychody  wzrosły o 83 proc. (do 480 mln zł z 262,8 mln zł rok wcześniej), a zysk netto o 122 proc. (do 66,1 mln zł z 29,7 mln zł).

- Pod koniec 2015 roku liczba lokali sprzedanych, które nie zostały przekazane przekroczyła poziom 1,4 tys., z tego ok. 1,3 tys. będzie przekazana pod koniec 2016 roku - mówi Janusz Zalewski, wiceprezes zarządu i dyrektor ds. finansowych Dom Development. - Oznacza to, że liczba tegorocznych przekazań przekroczy 2,4 tys. lokali, co przełoży się na wyniki finansowe firmy. Jedyne, co może osłabić wynik, wiąże się ze strukturą sprzedaży. W ubiegłym roku przekazywaliśmy mieszkania droższe, w 2016 roku planujemy przekazania lokali z segmentu popularnego. 

Największej w historii firmy liczbie sprzedaży i przekazań, przy silnym popycie we wszystkich segmentach rynku nowych mieszkań, towarzyszyły rekordowe uruchomienia nowych inwestycji: łącznie było to 13 nowych projektów na 2 403 lokale. Na koniec 2015 r. w ofercie dewelopera znajdowało się 2253 lokale, w 13 lokalizacjach warszawskich i trzech wrocławskich.

- W ubiegłym roku uzupełniliśmy bank ziemi o 12 lokalizacji z potencjałem zbudowania 4,5 tysiąca lokali, przeznaczając na ten cel ok. 320 mln zł. Na dziewięciu spośród wspomnianych dwunastu działek budowa rozpoczęła się lub rozpocznie przed upływem roku od ich zakupu - zapewnia Jarosław Szanajca. - Jesteśmy zainteresowani dalszym powiększaniem banku ziemi. Jeśli sytuacja rynkowa nie ulegnie zmianie, jesteśmy przygotowani na wydanie nawet ok. 300 mln zł na nowe grunty. Pierwsze nieruchomości trafią do naszego portfolio w drugim kwartale 2016 r.

W 2016 roku firma zamierza wprowadzić ok. 20 projektów - nowych i kolejnych etapów realizowanych już inwestycji, m.in. Samarytanka na Bródnie (start realizacji - IV kw. 2016 r.), Taneczna na Ursynowie i Osiedle Pod Różami na Ochocie.

- By utrzymać poziom sprzedaży dbamy o dużą liczbę lokalizacji i zróżnicowanie projektów pod względem liczby lokali i segmentu - tłumaczy Jarosław Szanajca. - Zróżnicowana oferta po obu stronach Wisły ma być przepustką do jeszcze lepszych wyników.

Jak podkreślają przedstawiciele Dom Development nowa tegoroczna oferta będzie zawierać sporo mieszkań o podwyższonym standardzie. - Chcemy również umocnić pozycję na rynku wrocławskim i nie wykluczamy wejścia na nowe rynki - zapowiada prezes firmy deweloperskiej.

Biorąc pod uwagę stabilną sytuację finansową i posiadane zasoby gotówki, zarząd spółki po raz kolejny zarekomendował wypłatę całego zysku w postaci dywidendy co oznacza wypłatę w wysokości 3,25 zł na akcję.

 

 

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych