PARTNER PORTALU

Dom energooszczędny, czyli jaki?

Choć z pewnością znaleźliby się jeszcze zwolennicy takiego podejścia do życia, w którym żarówkę zastępowała świeca, a elektrownię – wodny młyn, cytując adekwatnie do sytuacji piosenkę zespołu Kult, pt. „Parada Wspomnień”: „nie ...te czasy już nie powtórzą się”. Ludzie są coraz bardziej świadomi. Świadomość wkracza w rolę designu, wzornictwa, architektury czy budownictwa. Wraz ze wzrostem świadomości, lepiej dostrzega się problemy wokół tych wartości. Budownictwo energooszczędne stało się nie tylko modne, ale i potrzebne. Potrzebne globalnie.

Autor: Humanmag.pl 02 czerwca 2016 13:51

Na czym więc polega energooszczędność w budownictwie? Opłaty, często bardzo wysokie, to główny koszt ponoszony cyklicznie przez właścicieli domów. Niestety, przy globalnym trendzie wzrostu cen energii, ogrzewanie staje się z roku na rok coraz droższe. A to odczuwamy my, w swoich uszczuplanych portfelach.

Dom energooszczędny to budynek, który dzięki zastosowaniu kompleksowych rozwiązań projektowych, technicznych i materiałowych wyróżnia się niskim zapotrzebowaniem na energię. To ponadto dom, który emituje mniej CO2 do atmosfery, a więc dom ekologiczny – przyjazny człowiekowi i naturze – mówi architekt Mariusz Jaworski z Pracowni Projektowej Archipelag.

Życie w domu energooszczędnym jest po pierwsze tańsze, ponieważ płacimy mniejsze rachunki za energię, a po drugie zdrowsze, ponieważ pomieszczenia nie są przegrzewane ani ziębione. Aby nasz dom był energooszczędny, najlepiej jest o to zadbać na etapie projektu. Dobrze zaprojektowany dom, poprawnie wykonany i użytkowany zgodnie z zasadami energooszczędności, może spowodować, że nawet 30% kosztów, które wydajemy na ogrzewanie czy klimatyzowanie pomieszczeń, może zostać w naszych kieszeniach. Budynki energooszczędne zużywają od 20 do nawet 50% mniej energii niż budynki tradycyjne, spełniające wszystkie prawne wymagania. To również wyższy komfort. W porównaniu do innych obiektów, mają one cieplejszy mikroklimat. Taki dom ma również wyższą wartość rynkową, ze względu na zastosowane w nim nowoczesne technologie racjonalizujące zużycie energii.

Przeczytaj cały artykuł

Podobał się artykuł? Podziel się!

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych