PARTNER PORTALU

Dom, który produkuje więcej energii niż zużywa

Zaprojektowany przez architektów norweskiej pracowni Snøhetta dom jednorodzinny w pobliżu miasta Larvik jest nie tylko energetycznie samowystarczalny, ale też produkuje energię, którą może zasilać auto elektryczne przez cały rok.

Autor: HouseMarket.pl 20 czerwca 2016 08:56

Norweska pracownia Snøhetta jest partnerem ZEB, badawczego centrum zajmującego się budynkami zeroemisyjnymi. Zbudowany w pobliżu norweskiego miasta Larvik w 2014 roku dom jest rezydencją pokazową zrównoważonego budownictwa.

Domowa produkcja prądu

Otoczony ogrodem i kamiennym murem dom o powierzchni 220 metrów kwadratowych ma charakterystyczną ściętą bryłę. Na pochylonej w stronę południowego wschodu płaskiej powierzchni dachu umieszczono liczne kolektory słoneczne. W połączeniu z energią czerpaną ze studni geotermalnej pozwala to na produkcję energii, która służy rodzinie do codziennych czynności oraz wystarczy jeszcze na doładowanie auta elektrycznego przez cały rok.

- Dach jest nachylony pod kątem 19 stopni. Więcej energii zyskalibyśmy gdyby był nachylony pod kątem 45 stopni, ale taka konstrukcja wyglądałaby nienaturalnie i byłaby trudna do zbudowania - tłumaczy Anne Cecilie Haug z pracowni Snøhetta.

Dodaje, że aby w pełni wykorzystać moc energii słonecznej ważne jest podłączenie domowych urządzeń do smartfona. Można wtedy na przykład zdalnie uruchomić pralkę, będąc w pracy. Dodatkowo inteligentne termostaty, ogrzewanie geotermalne i wymienniki ciepła połączone z systemem odzyskiwania szarych ścieków pozwalają umiejętnie zmagazynować energię w piątek wieczorem, tak by starczyło na weekend, gdy cała rodzina jest w domu.

Ważne też są ekologiczne materiały wykończeniowe. Drewno w sypialni nie jest lakierowane, lecz zabezpieczone pszczelim woskiem, ponieważ ma on właściwości, które pozwalają utrzymywać stałą temperaturę w pomieszczeniu.

Salon pod gołym niebem

Niecodziennym rozwiązaniem jest otwarte atrium z kominkiem, które łączy dwie bryły budynku. Ten unikatowy salon pod gołym niebem ma ściany wyłożone cegłą i drewnem kominkowym. Używany może być od wiosny do późnej jesieni.

Dom otacza ogród, w którym przewidziano miejsce na warzywnik i drzewa owocowe. Na zewnątrz znajduje się też basen i prysznic oraz sauna ogrzewana drewnem. Architekci zaprojektowali także magazynek, który oddziela posiadłość od sąsiadów.

Od wschodu zbudowany został taras śniadaniowy z widokiem na sąsiednie pola uprawne. Podest wyłożono drewnianymi deskami pochodzącymi z recyklingu. Prowadzą do niego duże przesuwane szklane drzwi, które jednocześnie łączą salon z kuchnią i patio. Na piętrze znajdują się sypialnie. Wchodzi się do nich po schodach umieszczonych przy centralnej ceglanej ścianie w salonie.

W budynku zainstalowano system odprowadzania wód opadowych, który pozwala na wykorzystywanie nadmiaru wody między innymi do podlewania ogrodu. Dom ma również efektywny system ogrzewania podłogowego.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych