PARTNER PORTALU

Dom, który produkuje więcej energii niż zużywa

Zaprojektowany przez architektów norweskiej pracowni Snøhetta dom jednorodzinny w pobliżu miasta Larvik jest nie tylko energetycznie samowystarczalny, ale też produkuje energię, którą może zasilać auto elektryczne przez cały rok.

Autor: HouseMarket.pl 20 czerwca 2016 08:56

Norweska pracownia Snøhetta jest partnerem ZEB, badawczego centrum zajmującego się budynkami zeroemisyjnymi. Zbudowany w pobliżu norweskiego miasta Larvik w 2014 roku dom jest rezydencją pokazową zrównoważonego budownictwa.

Domowa produkcja prądu

Otoczony ogrodem i kamiennym murem dom o powierzchni 220 metrów kwadratowych ma charakterystyczną ściętą bryłę. Na pochylonej w stronę południowego wschodu płaskiej powierzchni dachu umieszczono liczne kolektory słoneczne. W połączeniu z energią czerpaną ze studni geotermalnej pozwala to na produkcję energii, która służy rodzinie do codziennych czynności oraz wystarczy jeszcze na doładowanie auta elektrycznego przez cały rok.

- Dach jest nachylony pod kątem 19 stopni. Więcej energii zyskalibyśmy gdyby był nachylony pod kątem 45 stopni, ale taka konstrukcja wyglądałaby nienaturalnie i byłaby trudna do zbudowania - tłumaczy Anne Cecilie Haug z pracowni Snøhetta.

Dodaje, że aby w pełni wykorzystać moc energii słonecznej ważne jest podłączenie domowych urządzeń do smartfona. Można wtedy na przykład zdalnie uruchomić pralkę, będąc w pracy. Dodatkowo inteligentne termostaty, ogrzewanie geotermalne i wymienniki ciepła połączone z systemem odzyskiwania szarych ścieków pozwalają umiejętnie zmagazynować energię w piątek wieczorem, tak by starczyło na weekend, gdy cała rodzina jest w domu.

Ważne też są ekologiczne materiały wykończeniowe. Drewno w sypialni nie jest lakierowane, lecz zabezpieczone pszczelim woskiem, ponieważ ma on właściwości, które pozwalają utrzymywać stałą temperaturę w pomieszczeniu.

Salon pod gołym niebem

Niecodziennym rozwiązaniem jest otwarte atrium z kominkiem, które łączy dwie bryły budynku. Ten unikatowy salon pod gołym niebem ma ściany wyłożone cegłą i drewnem kominkowym. Używany może być od wiosny do późnej jesieni.

Dom otacza ogród, w którym przewidziano miejsce na warzywnik i drzewa owocowe. Na zewnątrz znajduje się też basen i prysznic oraz sauna ogrzewana drewnem. Architekci zaprojektowali także magazynek, który oddziela posiadłość od sąsiadów.

Od wschodu zbudowany został taras śniadaniowy z widokiem na sąsiednie pola uprawne. Podest wyłożono drewnianymi deskami pochodzącymi z recyklingu. Prowadzą do niego duże przesuwane szklane drzwi, które jednocześnie łączą salon z kuchnią i patio. Na piętrze znajdują się sypialnie. Wchodzi się do nich po schodach umieszczonych przy centralnej ceglanej ścianie w salonie.

W budynku zainstalowano system odprowadzania wód opadowych, który pozwala na wykorzystywanie nadmiaru wody między innymi do podlewania ogrodu. Dom ma również efektywny system ogrzewania podłogowego.

 

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych