PARTNER PORTALU

Dom, który sam oszczędza

Energooszczędność to efekt współpracy wielu elementów budynku - architektonicznych, budowlanych i aranżacyjnych i trzeba o niej myśleć już na etapie wyboru projektu domu. Duże znaczenie mają nie tylko zastosowane technologie czy materiały budowlane, ale też sama bryła budynku i jej orientacja względem stron świata.

Autor: Alicja Pietrowska 12 grudnia 2017 09:14

Nowoczesna bryła

Przez wiele lat budowano budynki, nie zwracając uwagi na koszty eksploatacji i nie analizując ich energochłonności. O wyborze projektu decydował głównie wygląd domu, liczba oraz funkcje wybranych pomieszczeń. W rezultacie budowane budynki były często bardzo bogate w wyrazie, pełne wykuszy, lukarn czy podcieni. W budownictwie energooszczędnym dąży się do upraszczania brył budynku. Są duże, ale zwarte, ponieważ rozbudowane domy charakteryzują się dużą powierzchnią przegród budowlanych, przez które dochodzi do strat ciepła, w stosunku do kubatury budynku.

Pełen światła

Budynek energooszczędny sam pozyskuje energię. Pochodzi ona głównie z urządzeń elektrycznych, AGD, światła czy ludzi. Znaczący udział w zyskach ciepła ma również promieniowanie słoneczne, które dociera do pomieszczeń przez okna. Dlatego też ważne jest prawidłowe usytuowanie budynku względem stron świata oraz jak największa powierzchnia przeszkleń. Im mniej będzie okien po najmniej nasłonecznionej stronie domu oraz im więcej przeszkleń w południowych i zachodnich ścianach tym lepiej dla bilansu cieplnego budynku a co za tym idzie dla naszych finansów. W tradycyjnych budynkach pozwala to obniżyć zużycie energii o 7 proc., a w budynkach pasywnych nawet o 30 proc. Jeśli do tego dodamy rozwiązania takie jak okiennice lub rolety działające nocą, może jeszcze bardziej poprawić bilans cieplny naszego domu. Jeżeli przy wyborze projektu na działkę uwzględnimy jej nasłonecznienie związane z ustawieniem względem stron świata, wysokością i układem zabudowań lub wysokich drzew w jej sąsiedztwie to możemy mieć pewność, że ilość i jakość światła docierającego do pomieszczeń naszego domu stworzy nam przyjemny klimat przebywania w nim.

Korzystny układ  

Optymalne wykorzystanie energii słonecznej narzuca konkretne rozplanowanie domu wewnątrz, ale także określoną lokalizację pomieszczeń. Z tego względu, mimo że domy energooszczędne i wybudowane w sposób tradycyjny w zasadzie są aranżowane w oparciu o te same rozwiązania, od wewnątrz mogą prezentować się nieco inaczej. Od strony południowej należy lokalizować pomieszczenia dziennego pobytu, zaś od strony północnej - sypialnie czy pomieszczenia gospodarcze.

Pokoje powinny być oddzielone od północnych ścian zewnętrznych pomieszczeniem gospodarczym, garderobą czy pralnią. Dzięki temu powstaną wyraźnie zróżnicowane strefy termiczne. Taki układ pomieszczeń w budynku gwarantuje mniejsze straty ciepła w okresie zimowym. Bywa, że odpowiednie rozmieszczenie okien dachowych może wymuszać nietypowy przekrój czy podział wnętrz. Chodzi bowiem o to, aby górne światło docierało do wszystkich pomieszczeń w domu.

W domu energooszczędnym korzystne są także ogrody zimowe, które nawet nieogrzewane pełnią rolę bufora termicznego i dodatkowo osłaniają dom przed wiatrem i zimnem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych