PARTNER PORTALU

Dom między brzozami: Gra czarnego i białego drewna

Elewacje, dach i taras zostały zaplanowane jako czarne. Chodziło o to, by dom stał się tłem dla porastających działkę brzóz. Kształt budynku oraz drewniana okładzina nawiązuje do typografii polskiej wsi.

Autor: HouseMarket.pl 01 lipca 2016 09:02

Dom zaprojektowany jest przez poznańską pracownię TEŻ ARCHITEKCI. Opracowujący projekt budynku: Małgorzata Siekanko, Marta Sękowska - Kulińska, Wojciech Andrzejewski oraz Paulina Wielgosz - Konewka mieli za zadanie wkomponowanie nowej bryły pomiędzy porastające działkę drzewa, otwarcie wnętrz na otaczającą zieleń oraz wykreowanie bryły dobrze wpisującej się w zastaną przestrzeń, a zarazem wygodnej i funkcjonalnej.

Wnętrza zostały tak zorganizowane, zaprojektowane i naturalnie oświetlone, by zapewnić mieszkańcom komfort. Budynek zaplanowany jest częściowo jako parterowy, a częściowo jako dwukondygnacyjny, pokryty dwuspadowym dachem. Jego wysokość zmienia się w zależności od funkcji oraz położenia na działce.

Część domu, zlokalizowana od strony wschodniej jest wyższa (6,5 m). Podwyższenie budynku w tym miejscu nie powoduje zacienienia użytkowej części działki. Na parterze znajduje się wejście do domu, toaleta, pomieszczenie gospodarcze oraz strefa dzienna – salon i jadalnia.

Część domu usytuowana od strony zachodniej, znajdująca się bliżej lasu i pola jest niższa (4,8 m). Tutaj mieści się sypialnia, łazienka, gabinet, spiżarnia oraz otwarta kuchnia połączona z wyższą częścią domu poprzez jadalnię.

Od południowej strony drewnianą bryłę przebito dużymi przeszkleniami. Na poziomie poddasza ulokowano loggię, z której rozciąga się piękny widok na okoliczne pola i lasy. Przestrzeń domu została też powiększona o taras, wyłożony tym samym czarnym thermodrewnem, z którego wykonane są elewacje i dach budynku.

Thermodrewno jest to drewno uprzednio poddane obróbce termicznej. Dzięki temu działaniu staje się bardziej wytrzymałe i trwałe. Nieprzypadkowo elewacje, dach i taras zostały zaplanowano jako czarne – chodziło o to, by dom stał się tłem dla porastających działkę brzóz. Kształt budynku oraz drewniana okładzina nawiązuje do typografii polskiej wsi.

Inwestor: prywatny

Lokalizacja: Wojnówko, województwo wielkopolskie

Projektanci: Też Architekci

Koncepcja: architekt: Małgorzata Siekanko, designer: Marta Sękowska - Kulińska, student architektury: Wojciech Andrzejewski

Projekt budowlano - wykonawczy: architekt: Paulina Wielgosz-Konewka, konstruktor: Maciej Kaleta

Status: w trakcie realizacji

Powierzchnia użytkowa: 167 mkw.

Makieta: Małgorzata Siekanko

Zdjęcia: Grażyna Grasa Nowacka

Wizualizacje: RA

Źródło ilustracji: tezarchitekci.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych