PARTNER PORTALU

Dom na wydmach. Szklany parter dźwiga masywny dach

Parter obiektu w ogóle nie ma tradycyjnych ścian. Jest całkowicie szklany. Dźwiga wielki i skomplikowany geometrycznie dach pełen okien. Nocą, gdy zapalą się światła wygląda jak lampion.

Autor: HouseMarket.pl 02 lutego 2016 09:48

Zaprojektowany przez norweską pracownię Jarmund/Vigsnaes Architects dom stoi na południowym krańcu angielskiej wioski Thorpeness, na wybrzeżu Suffolk. Architekturą nawiązuje tradycyjnych nadmorskich zabudowań tego hrabstwa. Taki był warunek otrzymania pozwolenia na budowę.

Dach o skomplikowanej strukturze pokryty jest pomarańczową blachą, która odbija kolory morza i nieba. Przypomina zadaszenia okolicznych stodół i hangarów. Przestronne przeszklenie parteru pozwala na obserwacje piaszczystych wydm pośród, których stoi rezydencja.

Projektantom zależało na tym, by była neutralna wobec otaczającej przyrody, dlatego zbudowali najniższą kondygnację z surowych materiałów, takich jak beton, szkło i aluminium. Tę rachityczną konstrukcję przykryli dachem z czarnego drewna i blachy. W dzień przypomina za duży kapelusz, ale nocą, gdy zapalą się światła, dzięki licznym otworom okiennym, wygląda jak lampion.

– Najważniejsze było stworzenie projektu, który nie tylko wpisuje się w obecny pejzaż, ale też wnosi w krajobraz element świeżości. Żaden z pokoi na górze nie ma regularnego kształtu. Przypominają nam one dzieciństwo, gdy jako dzieci podróżowaliśmy po Anglii, nocując w hotelikach Bed&Breakfast. Zawsze podobały się nam pokoje na poddaszu – wspomina architekt Håkon Vigsnæs.

Projektanci nie chcieli, aby cztery dwuosobowe sypialnie na piętrze służyły tylko do spania, dlatego w każdym pokoju stoi wanna i tuż przy niej specjalne okno, by móc podziwiać widoki podczas kąpieli. Sypialnie mają też osobną toaletę i prysznic oraz dostęp do biblioteki i tarasu. Na parterze domu mieści się salon, kuchnia, taras i kolejna sypialnia.

W domu może przenocować dziewięć osób. Można go na krótki okres wynająć. Budowla należy do brytyjskiej organizacji Living Architecture, która proponuje odpoczynek wyłącznie w przestrzeniach zaprojektowanych przez wybitnych architektów.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych