PARTNER PORTALU

Dom niczym latający dywan. Niezwykły projekt S.LAB architektura

Pomysł domu – latającego dywanu – powstał z połączenia idei przedstawionych przez Le Corbusiera w słynnym projekcie dom-ino z marzeniem o latającym dywanie. Projekt opracowali architekci z pracowni S.LAB architektura.

Autor: Housemarket.pl 07 marca 2016 16:08

Projekt przedstawił architekt Tomasz Sachanowicz, założyciel pracowni S.LAB architektura:

Przestrzeń wewnętrzna domu zachowuje praktyczny, tradycyjny podział na strefę dzienną i nocną – ale strefa dzienna pozbawiona jest ścian – jej przestrzeń swobodnie płynie. Nie ma też jednolitej wysokości dla każdej funkcji – przestrzeń wewnętrzna jest modulowana. Wysokość przestrzeni dziennej jest zróżnicowana – z jednej strony strop / sufit podnosi się, by wpuścić więcej światła górą i dać rozleglejszy widok, z drugiej podłoga opada półokrągłymi stopniami tworząc przestrzeń amfiteatralną, przez którą do domu wlewa się widok ogrodu. W części sypialnej zaś wysokość jest mniejsza i ujednolicona. Powstają też przestrzenie wielofunkcyjne np: stopnie umożliwiające mieszkańcom komunikację między zróżnicowanymi poziomami domu służą jednocześnie jako widownia.

Ten model domu, kompilując zasady projektowe Le Corbusiera z ideą wolnego przekroju, posiada nie tylko piątą elewację (użytkowy pofałdowany dach – taras) ale także szóstą. Pofałdowana podłoga parteru domu nie spoczywa spokojnie na gruncie ale jest podniesiona – bez mała lewituje niczym magiczny latający dywan...

To podniesienie daje nam "podbrzusze" budynku, a wolna przestrzeń pod domem jest jednocześnie podjazdem, wiatą dla parkujących samochodów, schronieniem przed deszczem, placem zabaw itd.

Dom - latający dywan - eksploruje też ideę trzeciej przestrzeni. Pierwsze dwie to tradycyjne: przestrzeń zewnętrzna i przestrzeń wewnętrzna, a ta trzecia, dodatkowa, o której rzadko się wspomina to przestrzeń pomiędzy.

Więcej o projekcie na PropertyDesign.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych