PARTNER PORTALU

Dom, w którym rośnie drzewo

W tej szklanej tubie nawet łazienka i sypialnia są przezroczyste, więc to propozycja dla naturysty. Jej autor Aibek Almassov z Kazachstanu zbudował ją w Ałma-Acie dla biznesmena, ale w 2017 r. zrealizuje drugą, publicznie dostępną.

Autor: HouseMarket.pl 04 kwietnia 2016 09:48

W środku przeszklonej cylindrycznej konstrukcji rośnie wielka jodła. Dom ma cztery piętra, na które się wchodzi po krętych białych schodach. Aby utrzymać całkowitą transparentność nawet balustrady przy nich są szklane. Jedynymi nieprzezroczystymi elementami są podłogowe kręgi z jasnego drewna na każdej kondygnacji i cztery metalowe pale konstrukcyjne.

Dom został zbudowany w 2014 r. w górzystym lesie Ałma-Aty w Kazachstanie dla pewnego biznesmena za 240 tys. funtów. Aibek Almassov ze studia A.Masow Architects budował go pięć miesięcy. Właściciel korzysta z niego, gdy chce się zrelaksować po męczącym życiu w zatłoczonym mieście.

Architekt chciał stworzyć obiekt, do którego można uciec od życia w betonowych pudełkach. Idealne wydało mu się połączenie nowoczesnego wzornictwa przemysłowego z bogactwem natury.

– Wierzę, że ten projekt zmieni przyszłość budownictwa. Jest całkowicie niezależny od miejskich mediów. Sam wytwarza elektryczność, wodę i ciepło. Poza tym pokazuje, że nie trzeba wycinać pół hektara lasu, by zbudować mały dom dla rodziny. Wystarczy zaledwie 35 metrów kwadratowych – tłumaczy Aibek Almassov.

Aby tę ideę rozpowszechnić zamierza w 2017 r. rozpocząć budowę kolejnej szklanej tuby wokół drzewa. Stanie u podnórza gór, w pobliżu spa. Ma już na to zgodę rządu w Kazachstanie. – Chcę, aby każdy mógł się w niej napić kawy, poczytać książkę lub zjeść kolację – wyjaśnia architekt.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych