PARTNER PORTALU

Dom wpisany w działkę kaskadową od 81.waw.pl

Dom Kaskadowy to nowy projekt pracowni architektonicznej 81.waw.pl. Budynek cieszy oko nie tylko niespotykaną bryła, ale także zastosowaniem ciekawych materiałów.

Autor: housemarket.pl 08 sierpnia 2017 09:00

W projekcie Domu Kaskadowego w pełni wykorzystano tektonikę budynku, spowodowaną zróżnicowaniem terenu. Konsekwencją jest uskok, dzięki czemu na obiekt składają się dwie bryły usytuowane na dwóch różnych poziomach. W planie architekci umieścili także wewnętrzne i zewnętrze zielone patio.

Wysokości w budynku są identyczne. Ale poprzez ukształtowanie terenu i wynikające z niego różnice poziomów, uzyskał on kaskadowość. Pomiędzy dwiema bryłami udało się umieścić trzeci poziom, niżej położonej części dziennej. Spadki terenu spowodowały również wypoziomowanie działki.

Wejście do budynku możliwe jest od garażu, gdzie znajduje się miejsce na 3 pojazdy. Następnie przechodzimy do garderoby, z której możemy dostać się do holu. Na wprost drugiego głównego, zarazem widokowego wejścia znajduje się przeszklenie oraz widoczne jest zadaszone wewnętrzne patio. Dalej widzimy większe, zewnętrzne patio z przeszklonymi ścianami i drzewem w środku. Obok umieszczono drugie miejsce na pracownię, a naprzeciwko łazienkę gościnną. Wszystkie wymienione pomieszczenia znajdują się na jednym poziomie.

Do części dziennej prowadzą schody. W otwartej przestrzeni dziennej znajduje się salon i kuchnia, z której mamy dostęp do ukrytej spiżarni. Uskok w budynku, pozwolił stworzyć wysokie pomieszczenia, które sięgają 3,8 m.

Część prywatna została oddzielona od strefy dziennej specjalnym przejściem. Znajduje się w niej bawialnia, pokój dziecka, łazienka oraz master bedroom, czyli kompleks sypialni z własną łazienką i garderobą.

Od północy widzimy dwie szare bryły. Jedną z nich jest bryła garażu, a drugą części sypialna. Pokrywa je biała płaszczyzna dachu. Od strony południowej mamy wrażenie jakby białe paski dachu były poprzecinane pionowymi kamiennymi ścianami. Resztę tworzy część dzienna, która jest jedną wielką otwartą przestrzenią. 

W budynku wzrok przyciągają również horyzontalne linie tarasów, które unoszą się trochę nad ziemią. Są białe, ponieważ nawiązują do dachów, których spód wykończony jest drewnem. Strefa wejścia również - w rozcięciu szarych brył widać właśnie ten materiał.

- Ważną rolę w przestrzeni tego ogromnego domu odgrywają pasy wewnętrznej zieleni, które są doskonałą strefą relaksu i uspokajają wnętrze. Nadają kolorytu temu wbrew pozorom surowemu wnętrzu – dodaje Anna Paszkowska-Grudziąż, architekt z pracowni 81.waw.pl. 

Od strony wschodniej i zachodniej budynek jest odcięty, ponieważ nie ma żadnego okna, oprócz wewnętrznego patio. Obiekt otwiera się jedynie na południe, czyli na działkę i najładniejszy na niej widok.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych