PARTNER PORTALU

Dom z piasku i ziemi, który pachnie oceaniczną bryzą

Rezydencja na Kostaryce powstaje przy użyciu pionierskiej metody irańskiego architekta Nadera Khaliliego. Podstawowym budulcem ścian są worki wypełnione mieszanką ziemi, piasku i cementu, pełniącego rolę stabilizatora.

Autor: Grażyna Kuryłło/HouseMarket.pl 01 marca 2016 09:19

Bryłę domu tworzy pięć dużych kopuł i cztery mniejsze. Na 160 metrach kwadratowych mieszczą się dwie sypialnie, duży salon z jadalnią, kuchnia, trzy łazienki, pokój gospodarczy, garderoba oraz spiżarnia. Nad kuchnią zaprojektowano antresolę i balkon.

Siedlisko powstaje w Kostaryce, w kantonie Turrubares. Buduje je Ayal Bryant, inżynier projektowania przemysłowego z tytułem magistra Oxford Brookes University w dziedzinie zrównoważonego budownictwa.

Bryant wyspecjalizował się w budowaniu domów z naturalnych materiałów i założył firmę Barro Vivo Costa Rica.

Kopułowy dom Ayal Bryant od dziesięciu miesięcy buduje razem z bratem i sześcioma robotnikami. Budowla powstaje przy użyciu pionierskiej metody irańskiego architekta Nadera Khaliliego. Polega ona na tym, że podstawowym budulcem ścian obiektu są worki wypełnione mieszanką ziemi, piasku i w pięciu procentach cementu, pełniącego rolę stabilizatora.

– Uważam, że Nader Khalili byłby z nas dumny. Zbudowaliśmy piękny, wygodny i samowystarczalny dom z minimalnym wpływem na środowisko – mówi portalowi HouseMarket.pl Ayal Bryant.

Siedlisko powstaje w gorącym i suchym klimacie. Deszcz pada tam tylko przez trzy miesiące, dlatego bardzo ważne było to, aby budowla zatrzymała chłód w ciągu dnia bez potrzeby montażu klimatyzatora lub wentylatora. Stąd w strategicznych punktach ścian liczne otwory. Dzięki nim do wnętrza dociera m.in. oceaniczna bryza.

– Postanowiliśmy zastosować tę metodę głównie ze względu na jej termiczne właściwości oraz bezcenne uczucie obcowania z tak naturalnym materiałem, jakim jest ziemia – tłumaczy Ayal Bryant.

Dom został wkopany do ziemi na głębokość 50 centymetrów. Ziemia z wykopu została użyta do konstrukcji ścian. – Bardzo dużo wysiłku włożyliśmy w to, aby wykorzystać do budowy jak najwięcej lokalnych materiałów z odzysku. Drewno na przykład pochodzi wyłącznie ze starych domów – wyjaśnia Ayal Bryant.

Rezydencję wyposażono w zbiorniki gromadzące deszczówkę, która jest wykorzystywana podczas pory suchej. Zminimalizowaniu zużycia wody miejskiej służyć ma także toaleta kompostująca oraz system ponownego wykorzystania tzw. szarej wody, czyli wytwarzanej podczas mycia naczyń, kąpieli czy prania. W kopułowym domu będzie ona gromadzona i po oczyszczeniu wykorzystywana do podlewania ogrodu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych