PARTNER PORTALU

Dom z ruchomymi balkonami

W Teheranie powstał dom, który wciąż się zmienia. Przypominające drewniane pudełka tarasy w lecie otwierają się do słońca, a zimą są zamknięte.

Autor: HouseMarket.pl 18 kwietnia 2016 10:08

Rezydencję nazwano Sharifi-ha House na cześć tradycyjnych irańskich posiadłości. Zaprojektował ją Alireza Taghaboni ze studia Nextoffice. Liczy 1400 mkw. Jej cechą charakterystyczną są trzy ruchome tarasy: w jadalni, salonie i w gabinecie. Obracają się o 90 stopni. W lecie, gdy świeci słońce, otwierają się w stronę ulicy. Wówczas wyglądają jak zwisające drewniane pudełka. Zimą się zamykają i równają się z linią fasady. Wtedy światło dociera do wnętrza przez centralny świetlik.

Według projektanta dzięki tej elastyczności dom zyskuje na zmianę charakter introwertyczny i ekstrawertyczny. Alireza Taghaboni podkreśla, że trójwymiarowość projektu wymusiła bardzo wąska i długa działka, jakich wiele w Teheranie.

– Ruchome balkony nawiązują do irańskiej tradycji budowania domów, w których powstają osobne salony zimowe i letnie. Pozwalają nasłonecznić przestronne apartamenty latem i rozbić prostą bryłę domu, tworząc fantazyjną kaskadę tarasową. Zimą z kolei się zamykają. Zabieg ten pozwolił stworzyć dom, który wciąż się zmienia – tłumaczy Alireza Taghaboni.

Rosnące blisko domu trzy wielkie sosny architekt wkomponował w fasadę domu. Gdy tarasy są otwarte i wystają niczym schody na fasadzie, można odnieść wrażenie, że obejmują wielkie drzewa.

Rezydencja ma siedem pięter. Na dwóch w podpiwniczeniu zaprojektowano strefę wellness i fitness, a na parterze – garaż oraz pokoje służące do utrzymania domu. Pierwszą i drugą kondygnację przeznaczono na salony dzienne. Życie prywatne rodziny toczy się na trzecim i czwartym piętrze.

W podziemiu domu, między strefą wellness, fitness i basenem, zainstalowano szklaną fontannę. Rozprowadza ona wodne refleksy po całym pomieszczeniu.

Mechanizm ruchomych tarasów został wyprodukowany w Niemczech, choć można go było spokojnie wykonać w Iranie, bo podobne urządzenia są stosowane w salonach samochodowych, teatrach czy firmach budujących statki. Jednak właściciel rezydencji, który zajmuje się sprowadzaniem z Niemiec programów i sterowników nadzorujących pracę różnych industrialnych maszyn, zażyczył sobie, aby niezbędne urządzenia do ruchomych tarasów sprowadzić właśnie stamtąd.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych