PARTNER PORTALU

Domowa tuba z betonu godzi się z naturą

Beton i szkło ładnie się komponują z naturą. Wystarczy, że pozwolą dominować drzewom i roślinom. Tak jak w betonowym domu w kształcie tuby, położonym na obrzeżach Bukaresztu.

Autor: HouseMarket.pl 05 maja 2016 09:27

Zaprojektowany przez pracownię Razvan Barsan + Partners dom w kształcie wielkiej tuby celowo jest niski. Architektom zależało, by dominowały nad nim drzewa i niższe rośliny charakterystyczne dla rumuńskiego krajobrazu. Rezydencja idealnie łączy beton i szkło z przyrodą.

Układ wnętrza różni się od tradycyjnego domu – pokoje usytuowane są po obu stronach centralnej osi, która oddziela obszar dzienny od strefy nocnej. Ogólnodostępne pomieszczenia zaprojektowano naprzeciwko tych sypialnych.

Zamiast tworzyć duży i długi korytarz, który pozwala na dostęp do różnych pomieszczeń, architekci zdecydowali się przekształcić go w centralne miejsce w domu. Wykorzystali m.in. perforowane elementy betonowe, które przepuszczając światło dzienne tworzą niecodzienną iluminację. – Kompozycja będąca główną atrakcją wnętrza, dowodzi, że konstrukcje techniczne mogą stać się źródłem inspiracji dla mieszkalnej architektury – tłumaczą architekci.

Strefa spa z krytym i odkrytym basenem znajduje się na końcu betonowej tuby, dzięki czemu przejście jest jeszcze bardziej atrakcyjne. Okrągłe zakończenie domu wypełnia szklana ściana przypominająca wielkie koło ze szprychami. Jak zapewniają architekci rozmieszczone promieniowo elementy metalowe pochodzą z odzysku, czyli najprawdopodobniej z działających niegdyś w okolicy młynów.

Kolejnym elementem, który ma przybliżać betonowy dom do środowiska naturalnego jest szklarnia z egzotycznymi gatunkami. Można ją podziwiać z salonu i z jadalni. Unosi się nad konstrukcją główną i jest całkowicie przeszklona. Podobnie jak większość pokoi. Niektóre ze szklanych ścian można całkowicie otworzyć tak, by zamazać barierę między światem zewnętrzem a wnętrzem pomieszczenia. – W ten sposób domownicy mają wrażenie, że żyją w naturze – tłumaczą architekci.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych