PARTNER PORTALU

Domy z bali sprzyjają zdrowemu życiu

Drewno jako materiał budowlany cenione jest od wieków, a teraz staje się coraz bardziej modne i pożądane. Nic dziwnego, bo jest ono zaliczane do najbardziej czystych, zdrowych i ekologicznych materiałów.

Autor: HouseMarket.pl 23 stycznia 2017 11:06

Zdrowe powietrze wewnątrz domów staje się jednym z najważniejszych elementów naszego życia. Tym bardziej, im większe jest zanieczyszczenie środowiska, w którym żyjemy. Drewno jako materiał budowlany ma na nas korzystny wpływ, porównywalny do bezpośredniego kontaktu z naturą, dlatego warto zamieszkać w domu z bali sosnowych. Z analiz przeprowadzonych w ramach najnowszego programu badawczego Kontio Healthy Living, który zajmuje się bezpośrednim wpływem drewna na jakość naszego życia, jednoznacznie wynika, że pomaga ono obniżyć poziom stresu, korzystnie wpływa na ciśnienie krwi i wyrównuje rytm serca.

Zdrowy mikroklimat

Domy z bali zapewniają korzystny dla naszego zdrowia mikroklimat, a przy tym regulują poziom wilgoci. Udowodniono, że wewnątrz budynków wykonanych z drewna sosen północnych ma ono stały, optymalny dla naszych organizmów zakres na poziomie 30-55 proc. wilgotności względnej. Wynika to z faktu, że materiał ten ma naturalne zdolności absorpcji wilgoci z powietrza i oddawania na zewnątrz, w momencie, kiedy jej poziom spada poniżej optymalnego. To sprawia, że wewnątrz domów z bali utrzymuje się ona w stałym – najlepszym dla naszego zdrowia zakresie.

Drewno jest także doskonałym izolatorem. Domy z bali pozwalają więc utrzymać stałą temperaturę wewnątrz budynku bez względu na to, jaka temperatura panuje na zewnątrz. Z tego powodu w takich pomieszczeniach odczuwamy przyjemny chłód latem i ciepło zimą. Pozwala to na duże oszczędności związane z ogrzewaniem domu.

Bale z arktycznych sosen, wykorzystywane do budowy domów jednorodzinnych, mają także właściwości antybakteryjne. Drzewo to, rosnące na dalekiej północy, ma naturalny mechanizm obronny zwalczający wszelkie szkodliwe mikroustroje i grzyby. Dodatkowo gładkie powierzchnie ścian z bali umożliwiają utrzymanie ich w czystości.

Naturalna zdolność pochłaniania dźwięków

Kolejną zaletą drewna, jako materiału budowlanego, jest jego naturalna zdolność pochłaniania dźwięków. Dzięki temu wewnątrz domu z bali nie spotkamy się z efektem echa, a to z kolei wpływa na naszą koncentrację, atmosferę i jakość życia.

Drewno, jako materiał budulcowy jest także najbezpieczniejszy dla naszego zdrowia pod względem emisji szkodliwych substancji. Jest ono zakwalifikowane do najwyższej klasy materiałów budowlanych – M1. Świadczy to o tym, że żadne substancje i cząsteczki chemiczne nie są uwalniane w powietrzu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych