PARTNER PORTALU

Dubajski rollercoaster trwa: apartamenty tanieją

Na dubajskim rynku nieruchomości nie ma nic niemożliwego: sztuczne wyspy, na których zbudowano osiedla rezydencyjne, hotele i biurowce oraz najwyższy budynek na świecie – Burj Khalifa – mierzący 828 metrów. Jak szacuje Knight Frank wynajem mieszkań w Dubaju pozwala generować spore stopy zwrotu poziomie około 7 proc. skali roku. To niewiele mniej niż zyski generowane przez lokale użytkowe nad Wisłą.

Autor: HouseMarket.pl/Lion'sBank 05 października 2015 14:00

Imponujące inwestycje, to nie wszystko. W Dubaju ceny nieruchomości w ciągu zaledwie 10 lat zmieniały się jak w kalejdoskopie. Jak informuje firma Knight Frank w latach 2008-2010 wyceny w tym emiracie spadły o połowę. Potem na rynek powróciła hossa i wcześniejsza przecena została niemal w pełni odrobiona do 2014 roku.

Już jednak w 2013 roku rządzący doszli do wniosku, że trzeba zahamować wzrosty cen i wprowadzono regulacje kredytowe (wymaganie posiadania nawet 50 proc. wkładu własnego) i podniesiono dwukrotnie koszty zawierania transakcji. Kroki te utrudniły spekulację i nie pozwoliły na dalsze formowanie bańki spekulacyjnej. Bez wątpienia nie byłyby one jednak tak skuteczne, gdyby nie załamanie na rynku ropy i niepokoje polityczne, które podkopały zarówno siłę lokalnego jak i zagranicznego popytu na nieruchomości w Dubaju. Kosztem był powrót do spadków cen, ale bez wątpienia było to lepsze rozwiązanie niż czekanie na narastanie jeszcze większych nierówności, które doprowadziłyby do większego boomu inwestycyjnego, a potem głębokiej zapaści sektora.

Nawet jednak regulacje schładzające rynek nie uchroniły od nadpodaży nowych mieszkań. Wszystkie te czynniki stoją za efektem, którym jest 12-proc przecena mieszkań z segmentu popularnego (r/r, dane z czerwca 2015 r.). W segmencie premium spadki nie były aż tak dotkliwe. Knight Frank szacuje je na 4,5 proc. (r/r, dane za czerwiec 2015 r.). Średnią zmianę dla całego rynku firma Reidin oszacowała na - 8 proc. (r/r).

Na koniec warto dodać, że wspomniane przeceny mają też pozytywną stronę. Jak szacuje Knight Frank wynajem mieszkań w Dubaju pozwala generować spore stopy zwrotu poziomie około 7 proc. skali roku. To niewiele mniej niż zyski generowane przez lokale użytkowe nad Wisłą.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych